Farklı TENS modalitelerinin median sinir duyu iletimi ve SEP üzerine etkileri
- Tez No: 22583
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSEREN AKYÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Transkütan elektriksel sinir stimülasyomı (TENS) analjezik amaçla kullanılan elektroterapötik bir modalitedir. TENS modalitelerinin farklı afferent duyu lifi uyarımı yaparak değişik mekanizmalar yoluyla analjezik etkilerini gösterdikleri öne sürülmektedir. Çalışmamızda kaim çaplı duyu lifi uyarımı ile etkili olan“Konvansiyonel”tipte TENS ile ince çaplı afferent duyu lifi uyarımı yaptığı düşünülen“Akupunktur Benzeri”TENS in bu selektif etkilerini median sinir işaret parmağı-bilek segmenti duyu sinir iletimi ve somatosensoryel uyarılmış potansiyeller (SEP) vasıtasıyla gösterilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma Kasım 1991- Nisan 1992 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'nda değerlendirilen 21 sağlıklı gönüllü olgu üzerinde, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Nörofizyoloji Laboratuarında gerçekleştirilmiştir. Olguların tamamından median sinir işaret parmağı- bilek segmentine ait duyu sinir aksiyon potansiyeli ile akupunktur benzeri TENS ve konvansiyonel TENS uygulaması sırasında C2 ve Cc SEP kayıtlan alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Trancutaneous electrical nerve stimulation (TENS) is an electrotherapeutic modality used for analgesia. According to the modality used, it is estimated that its mechanism of action is related to selective afferent sensory fiber stimulation. In this study we planned to demonstrate the selective stimulation of large diameter afferent sensory nerve fibers with conventional and acupuncture-like TENS by way of median nerve index finger-wrist segment sensory nerve conduction studies and somatosensory evoked potentials (SEPs). This study was performed in the Neurophysiology Laboratory of Cerrahpaşa Medical Faculty Department of Neurology, between November 1991- April 1992 on 21 healthy volunteers evaluated in the Marmara University Medical Faculty, Department of Physical Medicine and Rehabilitation. Before TENS and during conventional and acupuncture-like TENS applications, median nerve orthodromic sensory nerve conduction to index finger digital branch stimulation and both cervical and cortical SEP recordings were obtained in all subjects.