Ektopik gebelikte farklı tedavi modalitelerinin fertilite sonuçlarına etkisi
- Tez No: 778244
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ PABUÇCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş: Ektopik gebelik fertilize ovumun uterusun endometrial kavitesi dışında herhangi bir yere implante olmasıdır. Tanı sıklıkla transvajinal ultrasonografi (TV-USG) ve seri β-hCG ölçümleri ile konulur. Tanıdaki gecikmeler ve tedavideki uygun olmayan yaklaşımlar, artmış morbidite ve mortalite ile ilişkilidir. Bu retrospektif çalışmanın amacı Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde ektopik gebelik tanısı konulan hastaların uygulanan tedavi yöntemlerine göre, tedavi sonrası uzun dönem gebelik sonuçlarını ve konservatif cerrahi tedaviler sonrası persiste trofoblastik doku oranlarını saptamaktır. Materyal ve Metot: Çalışmaya Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde, 1 Ocak 2012 ile 1 Mart 2022 tarihleri arasında başvuran, tubal ektopik gebelik tanısı ile takip ve tedavi edilmiş 18-40 yaş arasındaki fertilite arzusu olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 71 hasta dahil edildi. Hastalara anamnez, fizik muayene, jinekolojik muayene, TV-USG, ß-hCG ve preoperatif alınan endometriyal doku örneklemesi ile tanı konuldu. Çalışmaya dahil edilen hastaların tıbbi öyküsü, ultrason ve laboratuvar bulguları kayıt altına alındı. Verilerin istatistiksel değerlendirmesi Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) for Windows sürüm 20.0 kullanılarak yapıldı. Bazı bağımlı değişkenler için lojistik regresyon analizleri gerçekleştirildi. Veriler %95 güven düzeyinde incelendi ve p değeri 0.05'ten küçük ise testler anlamlı kabul edildi. Bulgular: Hastaların 10'u milking (fimbrial sağım), 24'ü salpingostomi, 25'i salpenjektomi ve 12'si metotreksat ile tedavi edildi. Milking (fimbrial sağım) tedavi grubunda uzun dönem takiplerinde, gebelik oranı %50, salpingostomi tedavi grubunda %75, salpenjektomi tedavi grubunda %72, metotreksat tedavi grubunda ise %66.7 bulundu. Tedavi grupları arasında uzun dönem fertilite sonuçları açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p=0.547). İkincil sonuç olarak konservatif cerrahi teknikleri, ektopik gebelik tedavisi sonrası persiste trofoblastik doku açısından kıyasladık. Milking (fimbrial sağım) ve salpingostomi tedavi grupları arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p=0.637). Buna karşılık ektopik gebelik sonrası persistans saptanan ve saptanmayan hastaların ektopik gebelik sonrası gebe kalma süresi karşılaştırıldığında; ix medyan değeri sırasıyla 19 ay ve 6 ay olup, istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0.009).
Özet (Çeviri)
Introduction: Ectopic pregnancy is the condition where fertilized ovum implants outside of the uterine cavity. Diagnosis is made with transvaginal ultrasonography (TVUSG) and serial β-hCG measurements. Delays in diagnosis and inappropriate treatment approaches, is associated with increased morbidity and mortality. The aim of this retrospective study is to determine the long-term pregnancy outcomes after treatment and persistent trophoblastic tissue rates after conservative surgical treatments, according to the treatment methods applied to patients with ectopic pregnancy in Ufuk University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology. Materials and Methods: Those who admitted to Ufuk University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology between January 1, 2012 and March 1, 2022, were followed up and treated for tubal ectopic pregnancy, between the ages of 18-40, who had fertility desire and accepted to participate in the study. 71 patients were included. These patients got diagnosed by patient symptoms, physical examination, gynecological examination, TV-USG, ß-hCG and preoperative endometrial tissue sampling. The medical history, ultrasound and laboratory findings of these patients were recorded. Data evaluation was performed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) for Windows version 20.0. Logistic regression analysis was made for dependent variables. These data were analyzed at 95% confidence level and if the p value was less than 0.05, the tests were evaluated as significant. Results: Ten of the patients were treated with milking surgery (fimbrial expression), 24 of the patients were treated with salpingostomy, 25 of the patients were treated with salpingectomy and 12 of the patients were treated with methotrexate injection. In the long-term follow-ups of the group who got milking (fimbrial expression) procedure, the pregnancy rates were 50%. And these rates were 75% in the group who got salpingostomy operation, 72% in the group who got salpingectomy operation and 66.7% in the group who got methotrexate treatment. There was no statistically significant difference between the treatment groups in terms of long-term fertility outcomes (p=0.547). As a secondary outcome, we compared conservative surgical techniques in xi terms of persistent trophoblastic tissue after treatment of ectopic pregnancy. There was no statistically significant difference between the patients who underwent milking operation(fimbrial expression) and the patients who underwent salpingostomy operation (p=0.637). Whereas, when we compared the duration for the patients to get pregnant after ectopic pregnancy treatment, the median values were found to be 19 months and 6 months, respectively, and it showed statistically significant difference(p=0.009).