Psoriyazis hastalarında dar band UVB sağaltımında haftalık yüksek ve düşük oranlı artış protokollerinin karşılaştırılması
Comparison of low dose weekly with high dose weekly incremental protocols of narrow band ultraviolet B treatment in psoriasis
  1. Tez No: 225842
  2. Yazar: MEHTAP ÜNLÜ BIÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURNA İLKNUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Psoriyaziste sıklıkla tercih edilen dar band UVB sağaltımında farklı protokoller kullanılmaktadır ve günümüzde daha etkili ve güvenli protokollere ihtiyaç duyulmaktadır.Bu çalışmanın amacı, psoriyazisli olgularda dar band UVB sağaltımında, haftalık düşük oranlı artış ve haftalık yüksek oranlı artış protokollerini karşılaştırmaktır.Çalışmada, haftada üç kez dar band UVB sağaltımı verilen 22 psoriyazisli olgu randomize olarak seçilerek iki gruba ayrılmış, gruplardan birine (11 olgu) haftalık, yüksek oranlı artış, diğerine (11 olgu) haftalık, düşük oranlı doz artışı yapılmıştır. Olgular 12 hafta boyunca haftada bir değerlendirilmiş ve ?Psoriyazis Alan Şiddet İndeksi? (PAŞİ) indeksi hesaplanmıştır.Düşük oranlı ve yüksek oranlı doz artışı uygulanan olguların sağaltım öncesi ortalama PAŞİ skorları ve haftalık PAŞİ skorları tek tek karşılaştırıldığında anlamlı fark saptanmamıştır (P > 0.05). 12 haftalık sağaltım sonunda iyileşen olgu sayısı, PAŞİ 50 ve PAŞİ 75 yanıtı alınan olgu sayısı, PAŞİ 50 ve PAŞİ 75'e ulaşma süreleri açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Gruplar ortalama kümülatif doz açısından da karşılaştırılmıştır. Ortalama kümülatif doz yüksek oranlı artış yapılan grupta daha yüksektir ve gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır (P = 0.016).Sonuç olarak psoriyaziste düşük oranlı artış rejimi yüksek oranlı artış rejimi kadar etkilidir ve bunun yanında daha az kümülatif dozda dar band UVB'ye maruziyete neden olmaktadır. Psoriyaziste, düşük oranlı artış rejimi, hem etkili hem de UVB'nin akut ve kronik yan etki riskini azaltabileceği için daha güvenli bir sağaltım yöntemi olarak tercih edilebilir gibi görünmektedir ancak sonuçlarımızın daha geniş olgu serili çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Narrow band UVB therapy has been widely used in psoriasis recent years. Although there are various protocols for the treatment, there is no agreement on a certain protocol.The aim of this study is to compare low dose weekly increment with high dose weekly increment of narrow band UVB treatment in psoriasis patients.In the study, 22 psoriasis patients, taking narrow band UVB therapy 3 times weekly were randomly selected in 2 groups. Low dose weekly increment was applied to one group (11 patients) and high dose weekly increment was applied to the second group (11 patients). Assessments were made weekly by using PASI scores (psoriasis area severity index) for 12 weeks.The mean PASI scores of the groups were compared before the treatment and at the end of each week through the treatment protocol. There was not a statistically significant difference in the number of the patients who recovered, in the number of the patients that reached PASI 50 and PASI 75, and also in the time necessary to reach the PASI 50 and PASI 75 between the two groups at the end of the 12 weeks? therapy (p>0.05). The two groups were also compared for mean cumulative doses. The mean cumulative dose was greater in the high dose increment group, and the difference between the two groups was statistically significant (P = 0.016).As a conclusion, low dose weekly increment protocol was as efficacious as high dose weekly increment protocol in the psoriasis treatment with narrow band UVB. However, there was less cumulative dose UVB. The lower increment doses can diminish acute and chronic side effects; thus, it could be a reason for preference in the psoriasis therapy. But our results should be confirmed by studies including large number of cases.