Hızlı infüzyon sistemi ile farklı basınçlar altında uygulanan kan transfüzyonunun eritrositler üzerine etkileri
The effects of blood transfusion under different pressures using rapid infusion system on erythrocytes
  1. Tez No: 225841
  2. Yazar: REFİKA OKUYUCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN TAŞDÖĞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Acil durumlarda hastalara hızlı ve ısıtılmış kan sağlayan ?Hızlı İnfüzyon Sistemleri?nin eritrositler üzerinde hasara neden olabileceği yönünde kanıtlar vardır.Amaç: Level 1 1000 hızlı infüzyon sisteminin farklı basınçlar altında eritrositler üzerinde oluşturabileceği hasarları saptamayı ve gelişen değişiklikleri görüntülemeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem: DEÜTF ?Klinik ve Laboratuvar Araştırmaları Yerel Etik Kurulu? onayı alınan genç, sağlıklı 10 (on) gönüllüden ikişer adet eritrosit süspansiyonu (150 mL) hazırlanarak kan bankasında stoklandı. Bir günlük eritrosit süspansiyonlarından, HbF, K+, ışık ve elektron mikroskopisi, ?EI? bazal değerlerini (Bazal)(n=10) saptamak için kan örnekleri alındı. Randomize olarak iki gruba ayrılan eritrosit süspansiyonlarının 150 veya 300 mmHg basınç altında Level 1 1000 hızlı infüzyon sisteminden geçirilmesinden sonraki değerlerin (Grup150, Grup300) saptanması için benzer kan örnekleri (n=10) alındı. Eritrosit süspansiyonlarının bazal ve işlem sonrası ısıları kaydedildi. Tüm laboratuvar analizleri ?çalışmaya kör? doktorlar tarafından gerçekleştirildi.Bulgular: Çalışmada, 29-39 yaşlarında 10 sağlıklı donörden hazırlanan 20 ünite eritrosit süspansiyonu kullanıldı.
Özet (Çeviri)
There is evidence that ?Rapid Infusion Systems? which provide rapid and warmed blood in emergency situations, may cause injury to erythrocytes.Objective:.We aimed to determine the injury; Level 1 1000 rapid infusion system may cause on erythrocytes under different pressures and observe the developing alterations.Material and Method: After approval of Dokuz Eylul University Medical Faculty ?Clinical and Laboratory Research Local Ethics Committee?, 10 young and healthy volunteers were included in the study and two packed erythrocyte suspensions (150 mL) were collected from each volunteer and stored at the blood bank. Blood samples (n=10) were collected from one day old erythrocyte suspensions for light and electron microscopic examination and determination of K+, HbF, and basal ?EI? (Basal) levels. Erythrocyte suspensions were randomized into two groups and following application of 150 and 300 mmHg pressures by Level 1 1000 rapid infusion system (Group 150 and Group 300), similar blood samples (n=10) were collected to determine the effects of the process. The temperatures of erythrocyte suspensions were recorded before and after the process.