Kemoterapi uygulanan hastalarda masaj uygulamasının yorgunluk ve anksiyete düzeyine etkisi
  1. Tez No: 225843
  2. Yazar: EMİNE KAHVE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERİFE KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalısma Cumhuriyet Üniversitesi Saglık Hizmetleri Arastırma veUygulama Hastanesinin Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Kemoterapi Ünitesi(ROKÜ)' nde tek günlük kemoterapi alan kanserli hastaların, kemoterapiye baglıolarak gelisen yorgunluk ve bu süreçte olusan anksiyete düzeyi üzerine masajınetkinligini belirlemek amacı ile deneysel olarak yapılmıstır.Arastırmanın evrenini, Cumhuriyet Üniversitesi Arastırma ve UygulamaHastanesinin ROKÜ' nde tek günlük kemoterapi uygulanan hastalarolusturmustur. Arastırmada örneklem seçimine gidilmemis, evren örneklemiolusturmustur. Arastırmaya parametrik test varsayımlarını karsılamak amaçlı 60hasta alınması planlanmıs fakat, arastırma için belirlenen süre içerisinde yeterlisayıda hastanın ROKÜ' ne basvurmaması nedeni ile arastırmaya 40 hastaalınmıstır. Bu hastaların 20' si çalısma 20' si kontrol grubunda yer almıstır.Rastgele dagılımı saglamak için örnekleme alınan ilk üç hasta çalısma grubuna,ikinci üç hasta ise kontrol grubuna alınarak 40 hastaya ulasılmıstır. Arastırmakapsamına alınan tüm hastalar yapılan uygulamalara yönelik bilgilendirilmis vesözlü-yazılı onamları alınmıstır. Ayrıca arastırmanın yapılmıs oldugu hastaneninetik kurulu olan, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik KurulBaskanlıgı'ndan etik kurul kararı alınmıstır.Verilerin toplanmasında; ?Tanıtıcı Bilgi Formu (EK 1), Durumluk-SürekliKaygı Envanteri (Spielberger State-Trait Anxiety Inventory / STAI) (EK 2)'ninDurumluk Kaygı kısmı (State Anxiety Inventory / SAI) ve Kısa YorgunlukEnvanteri (Brief Fatigue Inventory / BFI)? kullanılmıstır.Arastırmamızda elde ettigimiz verilere göre her iki grupta yer alan hastalarda benzer demografik özelliklere sahiptir. Arastırma kapsamına alınan çalısma vekontrol grubundaki hastaların kemoterapi öncesi ve sonrası SAI puanortalamalarına bakıldıgında, kontrol grubundaki hastaların kaygı ortalamalarınınkemoterapi sonrası yükseldigi görülürken, bu hastaların kemoterapi öncesi vesonrası kaygı düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılıkbelirlenememistir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study is carried out experimental in order to determine theeffectiveness of massage upon the level of anxiety aroused in the process, upontiredness aroused dependent on chemotherapy, and upon the cancered patientstaking chemotherapy for one day in Chemotherapy Unit of Department ofRadiation Oncology in Research and Application Hospital Cumhuriyet UniversityHealth Care (ROKU).The patients taking chemotherapy for one day in ROKU of CumhuriyetUniversity Research and Application Hospital composes the universe of thisresearch. Sampling choice was not used in the research, universe sampling wascomposed. It was planned to take 60 patients into the research to correspond toparametric test assumptions, but since enough number of patients didn't apply toROKU during the estimated time, 40 patients were taken into research. 20 of themwere in control and the rest were in study group. In order to provide randomdispersion, the first three patients taken to the sampling were directed to studygroup, and the second three patients were directed to control group, by doing sothe research reached 40 patients. All of the patients were informed about theapplications in this research and written and verbal consent was taken. Also, theethic group of the hospital in which the research was carried out, that is, generalassembly resolution of Ministry of Ethic Assembly of Cumhuriyet UniversityFaculty of Medical.In the collection of the data ?Introductory Information Form (Appendix 1),State Anxiety Inventory/SAI part of Spielberger State Anxiety Inventory/STAI(Appendix 2) and Brief Fatigue Inventory/BFI? are used.The data collected indicates that patients of the two groups have the samedemographic features. when the patients? ante-chemotherapy and postchemotherapySAI averages are taken into consideration, anxiety average of thepatients in the control group seems to increase after chemotherapy but areasonable statistical difference couldn't be identified between the anxiety levelsof these patients before and after chemotherapy (p>0,05). However, level of thepatients in the study group was detected to be decreasing after massage duringchemotherapy.