Uluslararası fonksiyonellik sınıflandırması-osteoartrit. Türk hastalarda uygulanabilirlik çalışması.
International Classification of Functioning, Disability and Health for osteoarthritis. Applicability study in Turkısh patients.
- Tez No: 225863
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT DÜNDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Almanya Münih Üniversitesi'nde geliştirilmiş olan OA ICF çekirdek set yaşam kalite sorgulama anketinin Türk osteoartritli hastalarda uygulanabilirliğini test etmek ve hastalarımızın ICF çekirdek set kodlarını ne oranda içerdiğini tespit etmektir.Materyal-metod: AKÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine başvuran 100 osteoartritli hastaya 4 bölümden oluşan ICF anketi ve SF-36 yaşam kalitesi sorgulama formu dolduruldu.Bulgular: Yapmış olduğumuz çalışmada osteoartritli hastalarımızın SF-36 değerleri normal Türk toplumu standartlarına göre düşük bulunmuştur. Hastalarımıza osteoartrit ? ICF çekirdek set anketi uygulandığında, vücut işlevlerinin değerlendirildiği ilk bölümde en fazla yetersizlik sırasıyla ağrı duyumsama, yürüyüş işlevleri, eklemlerin hareketlilik işlevleri, kemiklerin hareketlilik işlevleri, eklemlerin stabilite işlevleri ve istemli hareket işlevlerinin kontrolü parametrelerindeydi. Vücut yapılarının değerlendirildiği bölümde en fazla alt ekstremite yapısında bozukluk saptadık. Etkinlik sınırlılıkları ve katılım kısıtlılıklarının incelendiği diğer bölümde sırasıyla hareket etme, yürüme, hizmet ve mal edinme, ev işi yapma, temel vücut pozisyonunu değiştirme, nesneleri kaldırma ve taşıma ve taşıt aracı kullanma alanlarında zorluk tespit ettik.Osteoartritli hastalarımızda hangi çevresel faktörlerin kendileri için kolaylaştırıcı veya engelleyici olduğunun incelendiği son bölümde en fazla iklim, ikinci sırada özel kullanıma ait binaların yapı ve tasarımının engelleyici olduğu saptandı. Kolaylaştırıcı olan çevresel faktörler ise sırasıyla sağlık profesyonellerinin bireysel tutumları, sağlık profesyonelleri, sağlık hizmetleri, sistemleri, politikaları, yakın aile fertlerinin bireysel tutumları, yakın aile, kamu kullanımına ait binaların tasarımı, toplumsal tutum, arkadaşlar %70'in üzerinde kolaylaştırıcı olarak tespit edildi.Sonuç: ICF çekirdek set anketleri yardımıyla Türk osteoartritli hastalarımızda osteoartritin, hastalarımızı günlük yaşamda büyük oranda etkilediğini gördük. Böylelikle ICF çekirdek set ile, osteoartritin eklemin biyomekaniğini ve anatomisini bozarak hareket kısıtlılığına, fonksiyonellikte azalmaya, hastaların sosyal yaşamında engelliliklere neden olan ve çevresel faktörlerle de etkileşerek kişinin yaşamını çok yönlü etkileyen klinik bir antite olduğunu söyleyebilme imkanı bulduk. Bizim bulgularımız, gelecekteki klinik araştırmalarda OA ICF çekirdek setin, Türk osteoartritli hastaların yaşam kalitesinin tespitinde bir anket ve parametre olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to test the applicability of the ?OA ICF core set life quality questionnairre?, which is developped in Munich University, Germany, on the Turkish patients with osteoarthritis and to determine the ratio of ICF core set codes in our patients.Material-method: A hundred patients with osteoarthritis who admitted to Afyon Kocatepe University (AKÜ) were asked to fill in a questionnairre consisting of four parts and the form of SF-36 life quality assessment form.Results: The patients with osteoarthritis had relatively low SF-36 values compared with normal Turkish society standards. When osteoarthritis ? ICF core set questionnairre was applied, in the first part in which the patients' body functions were evaluated, maximum impairment in order of pain sensation, gait patern functions, joint mobility functions, bone mobility functions, joint stability functions and voluntary movement functions were found. In the part in which body structures were assessed, maximum impairments in structure of lower extremity were detected. In other parts in which activity limitations and participation restrictions were evaluated, maximum impairment in order of moving around, walking, acquisition of goods and services, doing housework, changing basing body position, lifting and carrying objects and using transportation were detected.In the last part, there were analyzed which environmental factors were facilitating or barrier. There were found that first climate and second design-construction of buildings for private use were barrier. Facilitating conditions, which were detected to be more than 70% facilitating were individual attitudes of health professionals, health professionals, health services, systems and policies, individual attitudes of immediate family members, immediate family, design-construction of buildings for public, societal attitudes and friends.Conclusion: Using ICF core set questionnairre, there were found that osteoarthritis have big effect in daily lifes of our Turkish patients with osteoarthritis. By using ICF core set, we could state that, osteoarthritis by causing damage to the biomechanic and anatomy of joint, It causes limitation in activity, a decrease in functioning, a social life restriction, and also causes impairments in patients social life and is a clinical antite that causes changes in interaction with environmental factors. The results may be used in future research as a questionnairre and parameter in determining life qualities of OA ICF core set Turkish patients with osteoarthritis.