Otopsi serilerinde prostat kanseri ve mesane tümörü insidansının araştırılması
The evaluation of the prostate cancer and the bladder tumors incidence in autopsy series
- Tez No: 225862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE TÜZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ: Latent prostat kanseri insidansında, etnik ve coğrafi koşulara bağlı olarak anlamlı farklılıklar olduğu epidemiyolojik çalışmalarla gösterilmiştir. Ayrıca otopsi serilerindeki mesane kanseri insidansı blinmemektedir. Çalışmamızda, ülkemizde önemli bir eksiklik olan insidans çalışmalarına bir katkıda bulunmak için otopsi yapacağımız kadavralarda prostat kanseri, yüksek dereceli prostatik intraepitelyal neoplazi (PIN) ve mesane kanseri insidansının araştırılmasını amaçladık.GEREÇ VE YÖNTEM: İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'nda travma sonucu ölen 114 kadavranın prostatları ve 125 (106 erkek, 19 kadın) kadavranın da mesaneleri otopsi ile alındı. Prostatlardan alınan 8 kesit dehidrate edilerek xylene ile temizlenip parafin bloklara gömüldü. Her bir mesaneden; anterior duvardan, trigondan ve posterior duvardan olmak üzere 3 parça örneklendi. Mesan e ve prostattan alınan tüm kesitler hematoksilen&eozin ile boyanarak incelendi. Prostat dokuları için whole mount sectioning yapılmadı.BULGULAR: Ortalama ve ortanca yaşlar sırasıyla 57 ve 58 yıl (aralık 25-86) idi. İnsidental prostat kanseri genel prevelansı %8.7 idi ve insidans yaşla artmaktaydı. 3., 4., 5., 6., 7. ve 8. dekatlar için prostat kanseri prevelansları sırasıyla % 0, %0, %3.4, %8.3, %12, %13 ve % 33 olarak bulundu. Prostat dokularının %7'sinde yüksek dereceli PIN bulundu. 106 erkek ve 19 kadın mesanesinin hiç birinde makroskopik veya mikroskopik malign değişimler tespit edilmedi. Benign mesane lezyonları ise kadınların %36.8'inde ve erkeklerin %10.3'ünde saptandı. Bunlar, 6 (%5.5) erkek ve 4 (%21) kadında mukozal metaplastik değişiklikler; 5 (%4.1) erkek ve 3 (%15.7) kadında sistit olarak tespit edildi. Sistit olgularının 4'ü kronik, 2'si foliküler, 1'i polipoid ve 1'i hemorajik sistitdi.SONUÇ: Çalışmamızda Türk toplumunda insidental prostat kanseri prevelansı düşük olarak saptandı. Genetik, çevresel, beslenme ve yaşam tarzı prostat kanseri insidansının düşük olmasında etkili olabilir. Çalışmamızda mesane kanseri saptanmadı
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Epidemiological studies revealed that the incidence of latent prostate cancer differs significantly according to ethnicity and geographical location. Also the incidence of bladder cancer in autopsy series is not known either. Because relevant epidemiological data are lacking for the Turkish population, we undertook an autopsy study to assess the prevalence of prostate cancer, high grade prostatic intraepithelial neoplasia (PIN) and bladder cancer.MATERIALS & METHOD: Prostate glands of 114 consecutive men who deceased of trauma and bladders of 125 cadavers (106 men, 19 women) were obtained at autopsy at the morgue department of Council of Forensic Medicine Istanbul. Eight sections were prepared for each prostate gland and were dehydrated, washed with xylene and were taken in parafine blocks. For each bladder, tissue samples from anterior wall, trigon and from posterior wall were taken. All sections were prepared for each prostate and bladder, and examined after staining with hematoxylin and eosin. Whole mount sectioning was not performed for the prostate.RESULTS: The mean and median ages were 57 (range, 25-86) and 58, respectively. The overall prevalence of incidental prostate cancer was 8.7 % and the incidence increased with age. The prevalence of prostate cancer in the 3rd, 4th, 5th,6th, 7th, and 8th decades was 0 %, 0%, 3.4 %, 8.3 %, 12 %, 13 % and 33 %, respectively. High grade PIN was detected in 7 % of the prostate glands. At the bladders, none of the 106 men and 19 women had any malignant changes either macroscopicly or microscopicly. Benign bladder lesions were detected in 36.8 % of the women and 10.3 % of the men. Those were mucosal metaplasic changes in 6 (5.5%) men and 4 (21%) women, and cystitis in 5 (4.1%) men and 3 (15.7%) women. For the cystitis cases, four were chronic, two were foliculer, one was polipoid and one was hemorraghic cystitis.