Subklinik hipotiroidide tiroid replasman tedavisinin arteriyel stiffness üzerine etkisi
The effect of thyroid hormone replacement therapy on arterial stiffness in subclinical hypothyroidism
- Tez No: 225864
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALAETTİN AVŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Subklinik hipotiroidide arteriyel sertlik artmıştır. Aterosklerozun erkendönemlerinde de arteriyel sertlikte artış olduğu bilinmektedir. Bu çalışmadaamacımız, subklinik hipotiroidide, tiroid replasman tedavisinin arteriyelsertlikte azalmaya yol açıp açmadığını belirlemektir.Çalışma, Afyonkarahisar Kocatepe Ünivesitesi Tıp Fakültesi AhmetNecdet Sezer Uygulama ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları ve Kardiyolojipolikliniklerine başvuran hastalarda, Şubat 2007 ve Haziran 2008 tarihleriarasında yapıldı. Çalışmaya subklinik hipotiroidi tanısını yeni alan, yaşortalaması 39.34 ± 9.6 (19-50 yaş arası) olan, 34'ü (%83) kadın, 7'si (%17)erkek toplam 41 hasta alındı. Diyabetes mellitus, hipertansiyon, koroner arterhastalığı, kalp yetersizliği, kronik böbrek yetersizliği gibi endotelfonksiyonlarında bozulmaya neden olduğu bilinen hastalığı olan olgularçalışmaya dahil edilmedi. Hastalar, arteriyel sertlik hakkında bilgi veren Trace6000 Module (Micro Medical, Rochester, United Kingdom) cihazı iledeğerlendirildi. PWV, SI ve RI değerleri saptandı. Tüm olgulara, iki boyutlu veDoppler ekokardiyografi uygulandı. Böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri,serum lipid ve glukoz seviyeleri ölçüldü. Tüm veriler alındıktan sonra, tiroidreplasman tedavisi başlandı. Hastaların, ötiroidik hale gelmelerini takiben 6.ayda tüm veriler yeniden elde edildi.Tedavi öncesi ve sonrasında elde edilen veriler karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Arterial stiffness increases in subclinic hypothyroidism. It is alreadyknown that arterial stiffness increases in the early period of atherosclerosis.In this study, our aim was to determine whether thyroid hormone replacementdecreases the arterial stiffness in subclinic hypothyroidism.This study was performed with the patients who applied to Cardiologyand Internal Medicine Clinics of Afyonkarahisar Kocatepe University, Schoolof Medicine, Ahmet Necdet Sezer Teaching and Education Hospital, between2007 February and 2008 June. Forty-one patients, who had recentlydiagnosis of subclinic hypothyroidism, were included into the study. Meanage of the patients was 39.34±9.6 (ranging between 19 and 50 years) and 34(83%) of them were female and 7 (17%) of them were male. Patients whohad diagnosis of diseases resulting in endothelial dysfunction such asdiabetes mellitus, hypertension, coronary artery disease, heart failure,chronic renal failure were excluded fom the study. Patients were examinedwith Trace 6000 Modul (Micro Medical, Rochester, United Kingdom), adevice which shows arterial stiffness. PWV, SI and RI values were obtained.All the patients underwent two dimensional and Doppler echocardiographicexamination. Glucose and lipid levels of serum and renal and liver functiontests were obtained. After these tests were resulted, thyroid hormonereplacement treatment was begun. All these tests were repeated after 6months of the patients? euthyroidic status.Data that were obtained before and after the treatment werecompared.