Mezoterapinin flep yaşayabilirliğine etkisi : Deneysel çalışma
Mesotherapy research of effect in flap viabity: Experimental Research
- Tez No: 225881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN BABUCÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Mezoterapi dermis ile subkutan dokuya özellikle kanlanmayı artırıcı ve kollajen yapımını artıran bazı ajanların verilmesidir. Flep yaşayabilirliğinde denenen ajanlar genelde intravenoz, intramuskuler ve oral olarak kullanılmaktadır. İntradermal veya subkutan kullanılanlarda ise bir standartizasyon yoktur.Bu çalışma ile mezoterapide kullanılan ajanların flep yaşamına olan etkilerini ortaya koymayı amaçladık. Çalışmada; 60 adet Wistar cinsi erkek sıçan rastgele 6 gruba bölündü;Grup 1 (n = 10): McFarlane flep elevasyonunun ardından herhangi bir işlem uygulanmadı.Grup 2 (n = 10): Flep elevasyonunun ardından fleplere Serum fizyolojik ile mezoterapi uygulandı.Grup 3 (n = 10): Flep elevasyonunun ardından fleplere GSH ile mezoterapi uygulandı.Grup 4 (n = 10): Flep elevasyonunun ardından fleplere Taurin ile mezoterapi uygulandı.Grup 5 (n = 10): Flep elevasyonunun ardından fleplere Organik silisyum ile mezoterapi uygulandı.Grup 6 (n = 10): Flep elevasyonunun ardından fleplere Kokteyl ile mezoterapi uygulandı.Mezoterapi işlemi; Papül tekniği olarak bilinen intradermal injeksiyonlar şeklinde yapıldı. Bu işlem postoperatif hemen, postop 6 saat sonra, 12. saat, 1. gün ve 2. günlerde uygulandı. Sıçanlar postoperatif 7. gün sakrifiye edildi ve değerlendirmeler yapıldı.Yaşayan yüzey flep ölçümleri yapıldığında; Grup 1 ve Grup 2 arasında herhangi bir fark olmadığı gözlendi. Grup 3, Grup 4, Grup 5 ve Grup 6 arasında da anlamlı bir fark saptanmadı ancak bu gruplardaki flep yaşama alanları Grup 1 ve Grup 2 den anlamlı derecede daha iyi idi.Yara gerim kuvvetinin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde; Grup 1 ve Grup 2 arasında herhangi bir fark olmadığı gözlendi. Grup 3, Grup 4, Grup 5 ve Grup 6 arasında da anlamlı bir fark saptanmadı ancak bu grupların Grup 1 ve Grup 2 den anlamlı derecede iyi yara gerim kuvvetlerinin olduğu sonucuna ulaşıldı. Patolojik değerlendirmede ise yara iyileşmesinin Grup 1-2 de normal, Grup 5-6 da iyi ve Grup 3-4 de çok iyi olduğu gözlendi.Sonuç olarak deneyde kullanılan tüm mezoterapi ajanlarının flep yaşayabilirliği ve yara iyileşmesini olumlu etkilediği gözlendi. Flep alanına veya yara bölgesine direkt lokal injeksiyonların yapılmasının (Mezoterapi) diğer uygulama yollarına göre daha hızlı, düşük maliyetli, daha güvenli ve daha etkin bir tedavi olduğuna inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
Mesotheraphy is administirating some agents to the dermis and subcutaneous tissue for improving vascularity and collagen synthesis. Generally, the agents studied on flap survival administrated by intravenously, intramuscularly and peroral. There are no any standart tecnique for intradermal and subcutaneous administiration.The aim of this study is investigating effect of mesothreaphy on flap survival at rats. 60 male Wistar rat included the study;Group 1 (n = 10): After harvesting Mc Farlane flap, no any procedure applied.Group 2 (n = 10): After harvesting Mc Farlane flap, mesotheraphy applied by SF.Group 3 (n = 10): After harvesting Mc Farlane flap, mesotheraphy applied by GSH.Group 4 (n = 10): After harvesting Mc Farlane flap, mesotheraphy applied by Taurin.Group 5 (n = 10): After harvesting Mc Farlane flap, mesotheraphy applied by organic silisium.Group 6 (n = 10): After harvesting Mc Farlane flap, mesotheraphy applied by Coctail.Mesotheraphy procedure applied by intradermal injections which known as Papule tecnique. This procedure applied at postoperatively(immediately), PO 6. hours, PO 12. hours, PO 1. day and PO 2. day. All rats sacrified at 7. Day and evaluations applied.When the results of survival flap areas evaluated, there were no any statically significant differences between group 1 and group 2. Also there were no any statically significant differences between group 3, group 4, group 5 and group 6. However the survival flep areas of these four group were significantly impoved when compaired with group 1 and group 2.When the results of wound tension strength were evaluated, there were no any statically significant differences between group 1 and group 2. Also there were no any statically significant differences between group 3, group 4, group 5 and group 6. However the tension strength of these four group were significantly impoved when compaired with group 1 and group 2. On histopathological evaluations, the wound healing was normal on group 1 and group 2, better on group 5 and group 6 and best on group 3 and group 4.As a result all mesotheraphy agents have been improved wound healing and flep survival. With aspect of these results we supports that mesotheraphy is a faster, cost effective, depandable and effective tecnique than the other administiration tecniques.