Merkezi yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda nozokomiyal pnömoni gelişimine etki eden risk faktörleri
Risk factors for nosocomial pneumonia developed in patients admitted to Central Intensive Care Unit (ICU)
  1. Tez No: 225880
  2. Yazar: YASEMİN AKKOYUNLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NEFİSE ÖZTOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Nozokomiyal pnömoni (NKP) yoğun bakım ünitesine (YBÜ) yatan hastalarda en sık görülen hastane infeksiyonudur. NKP YBÜ'de yatan hastalarda yatış süresinin uzaması, tedavi maliyetinde artış ve yüksek mortalite oranlarından sorumludur. Bu prospektif vaka kontrol çalışması Mayıs 2006 ile Ekim 2006 tarihleri arasında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Merkezi YBÜ'de 48 saatten daha uzun süre yatan ve 16 yaşın üzerinde olan hastalarda NKP insidansının saptanması ve NKP gelişimine etki eden risk faktörlerinin tanımlanması amacıyla yapıldı. Çalışmaya toplam 304 hasta alındı. Hastaların % 25.6'sında (78/304) NKP gelişti. YBÜ'de yatışı süresince herhangi bir nozokomiyal infeksiyon gelişmeyen hastalar kontrol grubu olarak tanımlandı. NKP gelişenler (n:78) ile kontrol grubu (n:189), NKP gelişimi için olası risk faktörleri açısından karşılaştırıldı. Hastanın yaşı (p:0.045), hastanın YBÜ'de yatış süresi (p:
Özet (Çeviri)
Nosocomial pneumonia is the most frequent hospital infection in patients admitted to ICU. Nosocomial pneumonia is responsible for high mortality rates and increase in not only the duration but also the costs of hospitalization. The objective of this study is to define the risk factors and determine the incidence of nosocomial pneumonia among 304 patients admitted to ZKU Hospital Central ICU between May, 2006 and September, 2006 who are older than 16 ages, and who stayed in the ICU more than 48 hours. Of these, 25.6 % (78/304) developed pneumonia. Patients who did not develop any infection were defined as the control group. Nosocomial pneumonia group and the control group were compared about the risk factors. Considered risk factors were as follows; age (p:0.045), time spent in the ICU (p: