Laparoskopik kolon ameliyatlarında 'recruitment' manevrasının etkileri
The effect of recruitment manoeuvre in laparoscopic colon surgery
  1. Tez No: 225918
  2. Yazar: UFUK TOPUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA SALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çalışmamızın amacı laparoskopik cerrahi girişim uygulanan hastalarda recruitment manevrası uygulamalarının solunum mekanikleri ve oksijenasyon üzerine olan etkilerinin incelenmesidir.Çalışmamıza ASA sınıflamasına göre I-II gruplarına dahil, laparoskopik kolon operasyonu geçirecek 32 erişkin hasta dahil edildi. Hastalar rastlantısal iki gruba ayrılarak, Recruitment grubunda (n=16) desüflasyondan sonra solunum durdurularak 15 saniye süresince 45 cmH2O CPAP uygulandı, 45 saniye ventilasyona devam edilip aynı işlem tekrarlandı. Kontrol grubunda (n=16) ise mekanik ventilasyona ek bir işlem uygulanmadı.Hastalardan anestezi indüksiyonundan 10dk sonra, insuflasyondan 10dk sonra, desuflasyondan 10dk sonra arter kan gazı örnekleri alındı ve zaman geçirilmeden kan gazı cihazında analiz edildi. Anestezi indüksiyonundan 10dk sonra, insuflasyondan 10dk sonra, Trendelenburg pozisyonuna getirildikten 10dk sonra, Fowler pozisyonuna getirildikten 10dk sonra ve desuflasyondan 10dk sonra solunum mekaniği değerleri (Dinamik akciğer kompliyansı, Havayolu direnci, Tepe havayolu basıncı) kaydedildi.Çalışmamızda, desuflasyon sonrasında insfulasyon öncesine göre, kontrol grubunda arter PaO2 değerinde anlamlı azalma olurken recruitment grubunda anlamlı değişiklik olmadı. Benzer şekilde desuflasyon sonrasında insuflasyon öncesine göre PCO2'deki artış recruitment grubu ile karşılaştırıldığında kontrol grubunda çok daha belirgin olduğu görüldü.Kompliyans değerleri her iki grupta da pnömoperitonyumla birlikte azaldı. Kontrol grubunda bu azalma desuflasyon sonrasında da devam ederken diğer grupta recruitment uygulamaları ile düzeldi. Pnömoperitonyumla birlikte her iki grupta da Tepe inspiratuar basınç (PİP) değerlerinde artış oldu. Kontrol grubunda bu artış desuflasyon sonrasında devam ederken recruitment grubunda başlangıç değerlerine geriledi.Çalışmada elde edilen bulgulara dayanılarak, laparoskopik cerrahi girişim uygulanan hastalarda meydana gelen kan gazı ve solunum mekaniği bozukluklarının önlenebilmesi için, ``recruitment'' manevralarının etkili ve güvenli bir yöntem olduğu ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare the effects of recruitment maneuvers on the respiratory mechanics and oxygenation in patients undergoing laparoscopic surgery.32 adult patients of ASA I and II class undergoing laparoscopic colon operation with general anaesthesia were included to our study. Patients were divided into two groups randomly. In the group Recruitment (n=16) the ventilation was ceased after desufflation and 45 cmH2O CPAP was applied for 15 seconds and then ventilated for 45 seconds and the procedure was separated once more. In-group control (n=16) only mechanical ventilation was applied with no additional procedure.PaO2 decrease in the control group when compared with pre-insufflation period whereas in the recruitment group there was no significant change. Similarly after desufflation period as compared with pre-insufflation period, there was more marked increase in PaCO2 in the control group than the recruitment group.During the operation with the pneumoperitoneum the compliance values decreased in both groups. In the control group this decrease was continued after desufflation period wheras in the other group there was an improvement with the recruitment application whereas Similarly, with the pneumoperitoneum, in both groups there was an increase in the PEEP values. After desufflation period this increase was continued in the control group whereas in the recruitment group the PEEP values decreased to their initial state.Depending on the findings of our study we could conclude that applying recruitment maneuvers on the patients undergoing laparoscopic surgery to prevent respiratory mechanics and blood gas failures is an efficient and safe method.