Glial tümörlerde tiyoredoksin redüktaz değerleri
Thioredoxin reductase levels in glial tumors
  1. Tez No: 225919
  2. Yazar: RAHŞAN KEMERDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT CANBAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
AmaçBu çalışmanın amacı, tümör büyümesinde rolü olduğu düşünülen tiyoredoksin redüktazın, glioblastom multiformeli (GBM) hastaların tümör dokularında ve serum örneklerindeki değerlerini incelemektir.Materyal ve MetodTiyoredoksin redüktaz değerleri, 27 hastadan alınan GBM dokularında ve hasta serum örneklerinde ve ölümlerinin ilk dört saatinde gelmiş 12 otopsi vakasının normal beyin dokularında, ayrıca 12 sağlıklı insandan alınan serum örneklerinde ölçülmüştür. Tiyoredoksin redüktaz ölçümü, tiyoredoksin redüktaz aktivitesini tayin etmede kullanılan kalorimetrik yönteme dayalı bir kit olan tiyoredoksin redüktaz kiti (sigma) ile yapılmıştır. Sonuçlar karşılaştırılmış ve aralarında korelasyon olup olmadığına bakılmıştır.BulgularOrtalama tiyoredoksin redüktaz düzeyi GBM'lerde (74.5 ± 14.9 U/gr) normal beyin dokularına (14.8 ± 3.4 U/gr) göre oldukça yüksek bulunmuştur. Bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı sonuç vermiştir (p = 0.00001). Bununla beraber, GBM'li hastalardaki serum ortalama tiyoredoksin redüktaz ortalama değeri (296.3 ± 43.6 U / ml) kontrollere (203.0 ± 11.3 U/ml) göre belirgin olarak artmış bulunmuştur. Bu farklılık da istatistiksel olarak anlamlıdır (p = 0.00001). Aynı zamanda, hasta serum ve doku tiyoredoksin redüktaz değerleri arasında anlamlı bir korelasyon olmadığı saptanmıştır (p > 0.05).SonuçBu sonuçlar, GBM'in malignite özelliği ve oluşum mekanizması içinde artmış tiyoredoksin redüktaz değerlerinin etkili olabileceğini düşündürmektedir. Aynı zamanda, tiyoredoksin redüktaz seviyesini düşürmeyi hedefleyen tedavilerin bu malin beyin tümörüne sahip hastaların kliniğine ve yaşam sürelerinin uzamasına yararlı etkilerinin olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
AimThe purpose of this study was to assess the levels of thioredoxin reductase, which is considered to take place in tumor progression, in blood and tumor samples of glioblastoma multiforme (GBM) patients.Materials and MethodsThioredoxin reductase levels were evaluated in blood and GBM tissues extracted from 27 patients, in normal brain tissues of 12 subjects who underwent autopsy within first 4 hours of death and in blood samples of 12 healthy subjects. The level of thioredoxin reductase was measured by Thioredoxin Reductase Kit (sigma); quantitive assay for thioredoxin reductase activity was analyzed using ImAnOx Colorimetric test system. The results were compared between tumor and control groups, any correlation between the groups was determined.ResultsThe mean level of TrxR in GBM tissues (74.5 ± 14.9 U/gr wet tissue) was remarkably higher than in normal brain tissues (14.8 ± 3.4 U/gr wet tissue). The difference was statistically significant (p = 0.00001). The mean thioredoxin reductase levels in blood were significantly higher in GBM patients (296.3 ± 43.6 U / ml) than that of controls (203.0 ± 11.3 U/ml). This difference was also found to be significant statistically (p = 0.00001). We found no significant correlation between the tissue and serum levels of thioredoxin reductase in GBM patients.ConclusionsThese findings suggest that higher levels of thioredoxin reductase may be related to the aggresiveness and malignancy of glioblastoma multiforme. Treatments targeting to inhibit the effects of thioredoxin reductase may be beneficial for patient outcome with these highly destructive brain tumors.