Osteoblast hücre kültürünün kemik implant bağlantısı üzerine etkisi
Effect of osteoblast cell culture to the bone implant contact
- Tez No: 225929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİZ YIMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Maksillofasiyal cerrahide; kemik tamiri üzerine çalışmalar halen devam etmektedir. Kemik rekonstruktif cerrahisinde son yaklaşımlar kısıtlamalarının mevcut olmasına rağmen biomateryal kullanımı, otogreftler veya allogreftlerin üzerine yoğunlaşmıştır. Bu kısıtlamalar verici saha morbiditesi ve otogreftler için donör saha küçüklüğü, allogreftler için immunolojik bariyerler ve bulaşıcı infeksiyoz hastalıklardır. Bu nedenlerden ötürü son yıllarda doku mühendisliği tedavide ilave seçenekler sunmaktadırDental implant uygulamaları ile birlikte hastalar kaybettikleri estetik ve fonksiyonlarına tekrar sahip olmaktadırlar. Dental implantın başarısında esas olan dental implant ile çene kemiği arasında uygun kalite ve miktarda kemiğin elde edilmesidir. Mevcut veya kazanılmış kemik defektlerinin iyileşmesinde kullanılabilecek allojenik greft maddeleri ile karşılaştırıldığında osteoblast hücreleri otojen kaynaklı olduğundan, enfeksiyon riski taşımaması ve immunolojik cevap oluşturmamasından dolayı avantajlıdır.Mezankimal Kök Hücre (MKH)'den elde edilen osteoblastların osteojenik etkisinden yararlanarak ideal Kemik İmplant Kontağı (KİK) elde etmeyi amaçladığımız bu çalışmada toplam 30 adet dental implant kullanıldı. Koyun mandibulasına yerleştirilen implantlarda koronel 4 mm'lik kısımda defektler oluşturulup, bu defektlerin bir grubuna Trombositten Zengin Plazma (TZP) diğer grubuna TZP+Hücre Kültürü kombinasyonu yerleştirildi. Kontrol defektine herhangi bir uygulama yapılmadı. 8 haftalık iyileşme periyodunu takiben implantların osseointegrasyonları histolojik olarak incelenerek, histomorfometrik ölçümler yapıldı. KİK değerleri ölçüldü. Elde edilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Sonuçlar anlamlı bulundu.Koyunlarda implant çevresi defektlerinde TZP+Hücre Kültürünün etkinliği başarılı olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Many studies are still progress about bone regeneration in maxillofacial surgery. In spite of the limitations lastest approaches on bone reconstruction in maxillofacial surgery focus on biomaterials utility, autografts or allografts. These limitations are donor area morbidity and limited areas for autografts, immunologic barriers for allografts and infectious diseases. Due to the abovesaid reasons, tissue engineering have provided additional treatment regimes recently.Patients acquire esthetic and function which they have lost by dental implants. Fundamentally succes of dental implants are favorable quality and quantative bone between implant and jaw bone. The comparison of osteoblast cells with allogenic graft materials which can be used in the treatment of present for acquired bone defects reveals an advantage for osteoblast cells due to the fact that these cells are of autogen origin; that they have no infection risk and that they do not cause any immunologic response.The aim of this study is to acquire an ideal bone implant contact under the cover of osteogenic effect of osteoblasts derived from Mesenchimal Stem Cells (MSCs). Thirty pieces of dental implants were used fort his study. Implants were placed in sheep mandible and defects were created at coronel 4mm of dental implants. These defects were filled with Platelet Rich Plasma (PRP) in one group, and with PRP+Cell Culture in another group. No procedure was conducted in the control group defects. Eight week later osseoentegration was investigated with Bone Implant Contact measurements histomorphologicaly. Data were checked statistically. Results were statiscally significant.The PRP+Cell Culture activity poduced successfull results in the implant defects created in sheep.