Eliptik bisiklet, koşu bandı ve bisiklet egzersizleri sırasında kas aktivasyonlarının karşılaştırılması
Comparison of muscle activation during elliptical trainer, treadmill and bike exercise
  1. Tez No: 225930
  2. Yazar: HASAN SÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA TEKAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı, eliptik bisiklet, koşu bandı ve bisiklet egzersizleri sırasında kas aktivasyonlarının karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Yaşar Doğu Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri arasından gönüllü 23 sağlıklı erkek sporcu katılmıştırÇalışma protokolü üç gün olarak belirlenmiştir. Birinci gün eliptik bisiklet, ikinci gün koşu bandı ve üçüncü gün bisiklet cihazı kullanılarak ölçümler yapılmıştır. Egzersiz cihazlarında altı dakika maksimum kalp atım hızının %65'i ile çalıştırılmış ve altıncı dakikanın sonunda üst ekstremite kaslarından Biceps brachii, Triceps brachii, Pectoralis major ve Trapezius ve alt ekstremite kaslarından Gastrocnemius, Vastus lateralis, Rectus femoris ve Gluteus maksimus'a yüzeysel elektrotlar yerleştirilerek EMG aktiviteleri ölçülmüştürÇalışma sonunda veriler SPSS istatistik paket programı ile değerlendirilmiştir. Farklılıkların analizi için ANOVA, Post hoc test olarak Scheffe testi uygulanmıştırÇalışmanın bulgularına göre; ölçümü yapılan üst ekstremite kaslarının tümünü (Biceps brachii, Triceps brachii, Pectoralis major ve Trapezius) eliptik bisiklet cihazı, koşu bandı ve bisiklet cihazlarına göre daha fazla aktive ettiği bulunmuştur. Alt ekstremite kaslarından olan Gastrocnemius ve Gluteus maksimus kaslarını koşu bandı diğer egzersiz cihazlarına göre, Rectus femoris kasını ise eliptik bisiklet, bisiklet cihazına göre daha fazla aktive etmiştir. Vastus lateralis kasının EMG sonuçlarında cihazlar arasında istatistiksel olarak herhangi bir fark bulunmamıştırSonuç olarak; üst ekstremite kaslarını daha fazla aktive etme avantajından dolayı, eliptik bisiklet cihazı, rehabilitasyon ve egzersiz bilimi alanlarında kullanılabilir bir cihaz olacağı düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare muscle activation during elliptical trainer, treadmill and bike exercise. Twenty three voluntary and healthy male athletes among the students studying in Yaşar Doğu Physical Education and Sports Department in Ondokuz Mayıs University participated in our studyStudy protocol was decided for three days. Measures were taken by using elliptical trainer on the first day, treadmill on the second day and bicycle device on the third. Exercise devices were run with %65 metabolic pulse for six minutes and at the end of the sixth minute, surface electrodes were placed on Biceps brachii, Triceps brachii, Pectoralis major and Trapezius of upper extremity muscle and on Gastrocnemius, Vastus lateralis, Rectus Femoris and Gluteus maksimus of lower extremity muscles and EMG activities were measuredAt the end of the research, the data were evaluated by SPSS statistical package program. ANOVA test was used to analyse the differences and were studied by Scheffe test as Post hoc testAccording to the finding of the study, it has been found out that all of the measured upper extremity muscle (Biceps brachii, Triceps brachii, Pectoralis major and Trapezius) were more activated by elliptical trainer compared to treadmill and bike exercise. Also, it has been found out that Gastrocnemius and Gluteus maksimus of lower extremity muscle were more activated by treadmill compared to other exercise devices. And, Rectus femoris muscle was more activated by elliptical trainer compared to bike exercise. EMG results of Vastus lateralis did not show any statical differencesIn conclusion, due to the advantage of more upper extremity muscle activation, it has been thought that elliptical trainer is a device to be able to be used in rehabilitation and exercise science.