Akut myeloblastik lösemili hastalarda klinik ve demografik özelliklerle yüksek doz cytarabin tedavisinin hastalığın gidişi üzerine etkisi
The effects of clinical and demographic characteristics and high-dose cytarabin treatment on the prognosis of the disease in patients with acute myeloblastic leukemia
  1. Tez No: 225972
  2. Yazar: RAGİBE KANTARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Sitozin arabinozid (sitarabin), akut myeloblastik lösemi (AML) tedavisindeki önemli ilaçlardan biridir. Sitarabinin, yüksek dozlarda kullanımının (HiDAC) standart dozlarına göre lösemik blastların rezistansını yenebileceğine dair başarılı laboratuvar ve klinik kanıtlar vardır.Çalışmamızda, 46 AML hastasının geriye dönük incelenmesiyle elde edilen, klinik ve demografik özelliklerini, remisyon indüksiyon tedavisi sonrası verilen HiDAC tedavisinin hastalığın gidişi üzerine olan etkileri ve tedavinin toksisitesini araştırmayı amaçladık.Hastaların yaşı, cinsiyeti, kan grubu, başvuru sırasındaki şikayetleri, hematolojik ve biyokimyasal parametreleri incelendi. Remisyon indüksiyon tedavisi olarak antrasiklin türevi daunurubisin 45 mg/m2/gün veya idarubicin 12mg/m2/gün üç gün ve beraberinde sitarabin 100 mg/m2/gün sabah ve akşam olmak üzere 7 gün süre ile verildi. Komplet remisyondan (CR) sonra intensifikasyon tedavisi olarak, HiDAC 1. 3. ve 5. günler 3 gr/m2 dozunda verildi. Bu tedavilerle CR sağlanan hastaların, tedaviye cevap süreleri, remisyon süreleri, relaps sayısı ve yaşam süreleri, tedaviye cevap oranları, tedavi sırasında ölen hastaların ölüm nedenleri ile tedavinin hematolojik toksisiteleri araştırıldı.Hastalarımızın % 76'sı CR'na girdi. Bu hastalardan %68.5'i ilk indüksiyon tedavisi ile remisyona girerken, %31.5'i birden fazla kemoterapi siklusu alarak CR'ye girdi. CR'ye giren hastaların %74.2'si 55 yaşın altındayken, %25.8'i 55 yaşın üzerinde idi.
Özet (Çeviri)
Cytosine arabinoside (cytarabine) is one of the important drugs used in the treatment of acute myeloblastic leukemia (AML). There is laboratory and clinical evidence to suggest that high-dose intake of cytarabin (HiDAC) can defeat the resistance of leukemic blasts compared to standard doses.In this study, 46 AML patients were retrospectively evaluated for clinical and demographic characteristics. The study aimed to determine the effects of HiDAC treatment applied after remission induction treatment on the prognosis of the disease and toxicity of the treatment.The age, gender, blood groups, complaints on application, and hematological and biochemical parameters of the patients were evaluated. As remission induction therapy, daunorubicin, an anthracycline derivative, was given at a dose of 45 mg/m2 /day or idarubicin, at a dose of 12 mg/m2 /day for 3 days in combination with cytarabine (100 mg/m2/day) in the mornings and evenings for 7 days. After complete remission HiDAC was given as intensification therapy at a dose of 3 gr/m2 on the 1st, 3rd, and 5th days. The patients were in CR state after these treatment regimens. The rate and response duration to therapy, duration of remission, the number of relapses, survival time as well as the reasons of death of the cases during the treatment and response period and also hematological toxicity of the treatment were investigated.Of the patients, 76 % were in CR. In 68.5 % of these patients, remission occurred after the first induction therapy, while in 31.5 %, CR occurred after more than one chemotherapy cycles. Of the patients in CR, 74.2 % were under 55 years of age, and 25.8 % were over 55 years of age. This indicates that age under 55 years is advantageous for remission to occur (p< 0.05). The mean survival rate of the patients was 18.2 months, and 10.8 % of the patients survived longer than 60 months after the diagnosis.