Yaşa bağlı makula dejenerasyonunda fotodinamik tedavi ile posterior subtenon steroid sonrası fotodinamik tedavi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparing the results of photodynamic therapy and photodynamic therapy combined with posterior subtenon corticosteroid in age-related macular degeneration
  1. Tez No: 225971
  2. Yazar: AYZIN DENİZ SERTÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı, fotodinamik tedavi (FDT) yapılan yaşa bağlı makula dejenerasyonlu (YBMD) olgularda posterior sub-Tenon triamsinolon asetonidin (PSTA) etkinliğini araştırmaktırBu amaçla Mart 2006-Nisan 2008 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Retina Birimi'nde YBMD'ye sekonder subfoveal koroidal neovaskülarizasyon (KNV) tanısı konan 30 olgunun 30 gözü çalışmaya dahil edildi. Olgular çalışma ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Çalışma grubuna PSTA enjeksiyonundan hemen sonra FDT uygulandı. Kontrol grubuna ise sadece FDT uygulandı. Tüm olgulara ilk başvuru sırasında rutin oftalmolojik muayene yapıldı. Optik koherens tomografi (OKT) ve floresein anjiografi (FA) ile lezyon boyutu görüntülendi. Tedaviden sonra olgular 1. ayda, 3. ayda ve daha sonra 3 ayda bir OKT ve FA ile takip edildi. FA'da orta ve ileri derecede sızıntı gözlenen olgularda FDT tekrarlandı. Çalışma grubunda tekrar tedavi kararı alındığında FDT'ye ek olarak PSTA enjeksiyonu da tekrarlandıTedavi öncesi ve tedavi sonrası son kontrolde en iyi düzeltilmiş görme keskinliğindeki değişim, çalışma grubunda ortalama +0.6±1.9 Snellen sırası, kontrol grubunda ortalama -1.5±1.9 Snellen sırası olarak tespit edildi. Bu değişim çalışma grubunda kontrol grubuna göre anlamlı şekilde daha iyiydi (p0.05). OKT ile ölçülen santral foveal kalınlıktaki değişim çalışma grubunda ortalama -77.8±93.09 µm, kontrol grubunda ortalama -1.1±104.9 µm olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the efficiency of posterior sub-Tenon triamcinolone acetonide (PSTA) in the subjects with age-related macular degeneration (AMD) who treated with photodynamic therapy (PDTWith this aim, 30 eyes of 30 subjects diagnosed with subfoveal choroidal neovascularization (CNV) secondary to age-related macular degeneration at the Retina Unit of Department of Ophthalmology, Faculty of Medicine, Ataturk University between the date March 2006-April 2008 were included in the study. The subjects were divided into two groups as study and control groups. PDT was applied to the study group soon after PSTA injection. The control group was treated with PDT alone. Routine ophthalmologic examination was applied to all subjects at baseline. Optical Coherence Tomography (OCT) and Floressein Anjiography (FA) were performed to determine the lesion size. After the treatment, all subjects were reviewed at 1st, 3rd months and then at 3 monthly intervals with OCT and FA. PDT was repeated in subjects in whom moderate and advanced leakage we observed. In the study group, if repeat PDT was necessary PSTA injection was readministered in addition to PDTThe mean change in best corrected visual acuity before and after the treatment was +0.6±1.9 Snellen lines in study group, and -1.5±1.9 Snellen lines in control group. It was significantly better in study group when compared with control group (p0.05). The mean change in central foveal thickness measured with OCT was -77.8±93.09 µm in study group, and -1.1±104.9 µm in control group.