Meme kitle lezyonlarının değerlendirilmesinde manyetik rezonans mammografinin yeri
The role of magnetic resonance mammography at assesment of breast mass lesions
  1. Tez No: 225973
  2. Yazar: BESRA DAĞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Meme kanseri, gelişmiş ülkelerde kadınlarda en sık görülen bir sağlık problemi olup, meme kanserinden ölüm oranı tüm kanser ölümleri arasında 5. sırada yer almaktadır. Tümörün erken evrede belirlenmesi hastalığın prognozu açısından çok anlamlı sonuçlar vermektedir. Saptanan tümöre ait bazı morfolojik bulgular (sayı, yerleşim, bilateralite) tedavi şeklinin belirlenmesinde önemlidir. Bu çalışmada amacımız meme kanserinin erken evrede belirlenmesinde ve tümöre ait morfolojik bulguların doğru bir şekilde ortaya konmasında meme MRG'nin rolünü belirlemek ve sonuçları mammografi ile karşılaştırmaktır.Yaşları 25 ile 77 arasında değişen (ortalama 45) 53 hasta çalışmaya alındı. Olgular yaşlarına göre önce US veya mammografi ile değerlendirildi. Daha sonra tüm olgulara meme MRG yapıldı. Meme MRG'de STIR ve TSE-T2- aksiyel görüntüler alındıktan sonra kontrastlı dinamik kesitler alındı. Dinamik kesitler birbirinden çıkarılarak substraksiyon görüntüler elde edildi. Kontrastlanan lezyon saptandığında zaman-intensite eğrileri çizildi ve normal meme alanları ile karşılaştırıldı. Bu eğrilere ilaveten kontrast tutulumuna ait morfolojik analizler yapıldı.Histopatolojik olarak 22 hastada benign, 31 hastada malign lezyon saptandı. Malign olgularda meme MRG'de T2 AG'de hipointensite saptandı. Ancak büyük çapta nekroz gösteren lezyonlarda ve müsinöz karsinomda T2 AG'de hiperintensite saptandı. T1 AG lezyon intensiteleri benign- malign ayrımında tanısal öneme sahip değildir. Dinamik eğri paterninde 15 olguda Tip 1 eğri (13'ü benign, 2'si malign), 20 olguda Tip 2 eğri (6'sı benign, 14'ü malign), 18 olguda tip 3 eğri (3'ü benign, 15'i malign) paterni saptandı. Malign olgularda en fazla heterojen kontrastlanma ve periferal kontrastlanma, benign olgularda en fazla homojen ve bölgesel kontrastlanma saptandı. Çalışmamızda mammografi, US ve MRG'nin sensitivitesi sırasıyla: %90, %87, %97 spesifitesi sırasıyla: %58, %82, %82 ve tanısal doğruluk oranları: %78, %85 ve %91 olarak bulundu.Meme MRG, palpabl olmayan, US ve mammografi ile belirlenemeyen meme kanserini belirler ve tümör boyutunun belirlenmesinde diğer modalitelere göre daha doğru sonuçlar verir. Meme MRG hastalığın yayılımını belirlemede, diğer memedeki tutulumun saptanmasında üstündür. Pektoral kas, göğüs duvarı ve cilt tutulumunu da belirleyerek uygun tedavi planı sağlar.
Özet (Çeviri)
Breast cancer, is the most common malignancy among women in developed countries. The rate of death from breast cancer takes the 5th place among cancer mortalities. The early detection of tumor is very important in the prognosis. Some morphological findings such as number, size, location and bilaterality also have very important effects on surgical or medical treatment. Our aim in this study is to determine the role of breast MRI in the detection of breast cancer in the early phase and to assess the morphological findings of the tumor accurately and to compare the results with mammographyWe included a totally 53 patients aged 25 to 77 (mean: 45) in our study. The patients were first evaluated by ultrasound (US) or mammography according to their age. Then breast MRI was performed in all patients. Dynamic series were taken after STIR and TSE-T2-axial weighted images were obtained. Substraction images were obtained from dynamic series. Time-intensity curves were detected in the suspected areas and compared with normal sites. In addition to time intensity curves, morphological analysis of contrast enhancement was performedTwenty-two benign, 31 malignant lesions were detected histopathologically. All of the malignant lesions were hypointense on T2-weighted images except patients with mucinous carcinoma and big sized lesions showing central necrosis. The intensity on T1 weighted images has no diagnostic impact on the differentiation of benign and malignant lesion. Type 1 time-intensity curve was detected in 15 patients (13 benign, 2 malignant), Type 2 was in 20 (6 benign, 14 malignant) and Type 3 was in 18 cases (3 benign,15 malignant). In malignant cases, heterogeneous and peripheral enhancement were determined and homogeneous and regional enhancement were determined in benign cases mostly. The sensitivities of mammography, US and MRI were found to be 90%, 87%, 97% respectively and specifities were 58%, 82%, 82% respectively, and diagnostic accuracy rates were 78%, 85% and 91% respectivelyMRI can detect breast cancer that is not palpable and not evident at mammography or US and may provide more accurate assesment of tumor size than the other modalities. Breast MRI is also better in determining the extention of the disease and in the determination of involvement of contralateral breast. MRI also detects the involvement of pectoral muscle, chest wall and skin and, thus it provides an accurate treatment planning.