Kolorektal kanserlerde c-erbB-2, nm23, p27 ekspresyonu ile klasik prognostik parametrelerin karşılaştırılması
Compare with c-erbB-2, nm23, p27 expressions between classical prognostic parameters in colorectal carcinomas
- Tez No: 225974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZLI ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kolorektal kanserler dünya genelinde 4. en sık görülen kanser tipidir. Amerika'da kadınlarda meme ve akciğer, erkeklerde ise prostat ve akciğer kanserinden sonra en sık görülen 3. kanser tipidir. Ayrıca kadınlarda akciğer ve meme, erkeklerde akciğer ve prostat kanserinden sonra en sık ölüme yol açan 3. kanser tipidirKolorektal kanserler ülkemizde kadınlarda over ve meme kanserini takiben 3. sırada, erkeklerde ise akciğer, mesane, mide ve larinks kanserinden sonra 5. sırada yer almaktadırKolorektal karsinomlarda prognozun belirlenmesi için; makroskobik çap, mikroskobik tip, mikroskobik grade, lenf nodu tutulumu, tümör evresi gibi bir çok klinik ve patolojik parametre kullanılmaktadırKolorektal karsinomlarda, tedavi edici rezeksiyondan sonra 5 yıllık sağkalım oranı %40 ila %60 arasındadırBu tez çalışmasında, c-erbB-2, nm23, p27 ekspresyonlarının klasik prognostik faktörler ile karşılaştırılarak ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda 100 kolorektal karsinom olgusuna ait operasyon materyalleri geriye dönük olarak incelenmiştirc-erbB-2 ile klasik prognostik parametreler arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunamamıştırnm23; makroskobik tümör tipi ile arasında istatistiksel olarak anlamlı, diğer birçok parametre ile istatistiksel anlamı olmayan negatif korelasyon göstermesi, p27 ise; genelde düşük ekspresse olarak izlenmesi ve diğer birçok parametre ile istatistiksel anlamı olmayan negatif korelasyon göstermesi nedeniyle kolorektal karsinom gelişimi ile ilişkili gibi gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is the fourth commonest form of cancer occurring worldwide. It is third most common type of cancer in US, after breast and lung in woman, prostate and lung in men. However ıt is third most common type of cancer leading to death after breast and lung in women, and prostate and lung in menColorectal cancer third most common type of cancer in our country after breast and overy in woman, and fifth after lung, bladder, stomach and larynx in menIn order to recognize the prognosis in colorectal carcinoma, a lot of clinic and pathologic parameters such as; tumor size, microscopic type, microscopic grade, lymph node involvement, tumor stage have been usedThe five year survival rate after curative resection for colorectal carcinoma ranges between forty and sixty percentIn this thesis study, we aimed to compare expression of c-erbB-2, nm23, p27 and classical prognostic factors, and to investigate the correlation with prognosis. In our study, operation materials belonging to 100 colorectal cases were examined retrospectivelyWe couldn?t find significant statistical relationship between c-erbB-2 expression and classic prognostic parametersWe have found significant negative relationship between nm23 expression and macroscopic tumor type however it found negative relationship without statistically mean nm23 expression and other prognostic parameters. p27 expression is generally low in our study and it show negative correlation with several prognostic parametersBecause of these reasons nm23 and p27 seems associated with colorectal carcinogenesis.