Demineralize kemik tozu ve doğal koral implantların kemik içi kavitelerde osteogenezis üzerine etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 22604
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN US
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışma demineralize kemik tozu ve granül koral implantların yeni kemik oluşumu üzerine etkilerinin araştırılması ve birbirlerine göre kıyaslanması amacı ile yapılmıştır. Araştırmada 28 adet Wistar Albino cinsi rat kullanılmıştır. 14 ratta femura açılan kemik kavite içine demineralize kemik tozu, diğer 14 ratta ise granül koral implantlar uygulanmıştır. 3 ve 6 haftalık dönemlerde, femur çıkarılarak histopatolojik incelemeye alınmıştır. Demineralize kemik tozunun 3 haftalık dönemlerde kemik oluşumunu indüklemediği, 6 haftalık dönemde ise yüksek osteoindüktif etki gösterdiği tespit edilmiştir. Bununla beraber koral implantların gerek 3 haftalık, gerekse 6 haftalık dönemde kemik oluşumu üzerine etkisinin çok çok daha yüksek olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed to investigate and compare the effects of demineralized bone powder and granular coral implants on the new bone formation. 28 Wistar Albino rats were used for this study. Demineralized bone powder was applied in the bone cavities prepared on the femur in 14 rats and granular coral implants were applied for the other 14 rats. Animals were sacrificed at 3 and 6 weeks, femurs were removed and examined histopathologically. It was observed that the demineralized bone powder didn't induce bone formation at 3 weeks period but showed highly osteinductive effect at 6 weeks period. However the effects of coral implants on bone formation both at 3 weeks and 6 weeks period were much more higher than the demineralized bone powder.