Demineralize kemik tozu, demineralize kemik tozu/ hidroksilapatit, hidroksilapatit/ kollagen/ glikosaminoglikan implantlarının osteoindüktif etkisinin deneysel olarak incelenmesi
  1. Tez No: 19159
  2. Yazar: CANSU ALPASLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA TÜRKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
- 67 - ÖZET Bu çalışma demineralize kemik tozu, demine- ralize kemik tozu/hidroksilapatit ve hidroksilapatit/ kollagen/glikosaminoglikan. implantlarının osteoindük- tif etkilerinin araş txrı İması amacxyla yapilmıştır. Araştırmada 24 adet Yeni Zellanda cinsi tav- şanxn kol ve bacak kaslarının fasyalarında oluşturulan 72 adet fasya tüpüne yerleştirilen materyaller implan- tasyondan sonraki 1,2,3,4,5 ve 6. aylarda etrofların- daki fasyayla birlikte çıkarılarak histopatolojik incelemeye alındı. Demineralize kerrik tozunun 3. ayda kemik olu şumunu, indüklediği, hidroksilapatit ve demineralize kemik tozunun birlikte uygulandığı grupta demineralize kemik tozu ile i] işkili olarak 3. ayda kemi}: formasyonu nun başladığı gözlenirken hidroksilapatit partikülleri çevresinde yeni kemik oluşumu gözlenmemiştir. Hidroksilapatit/kollagen/glikosaminoglikan implantlarındaysa 1. aydan itibaren kollagenin neden olduğu iltihabi hücre inf iitrasyonu ve yabancı cisim dev hücreleri gözlenirken yeni kemik oluşumu işlenmemiştir. Çalışmamızda demineralize kemik tozunun oste- oindüktif etkisinin olduğu, bu etkiyi hidroksilapatit ile birleştirildiğinde de gösterdiği ancak hidroksila- patitin ve hidroksilapatit/kollagen/glikosaminoglikan implantlarının osteoindüktif olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 68 - SUMMARY This study evaluated the osteoinductive cepabilities of demineralized bone powder, demineralized bone powder combined with hydroxy lapatite, and hydroxy lapatite/collagen 'glycosaminoglycan composite implants in fascial tubes of rabbits. The materials were implanted to 72 fascial tubes that were created on the arm and leg muscles of 24 New Zellanc rabbits. The specimens were taken 1,2,3,4,5 and 6 months after implantation consisting the fascial tubes and processed for histopathologic evaluation. Histologically bone formation was observed in demineralized bone powder arid also in demineralized bone powder/hydroxy lapatite implants associated with demineralized bone particles 3 months postimplantation. The hydroxylapatite particles alone showed no evidence of bone formation. In the hydroxylapatite/collagen /glycosaminoglycan implants inflammatory cell infiltration and foreign body giant cells were observed related with collagen beginning as early as 1 moth postimplantation and bone induction did not occured. It was concluded that demineralized bone powder induced bone formation alone and in combination with hydroxylapatite, while hydroxylapatite and hydroxylapatite/collagen/glycosaminoglycan implants did not induce bone formation.