Adenozin deaminaz aktivitesinin plörezilerin ayırıcı tanısındaki önemi
- Tez No: 22605
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. NURİYE METE
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Biyokimya, Biochemistry
 - Yıl: 1992
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dicle Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Şubat İ992 - Ekim 1992 tarihleri arasında Dicle üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kliniğinde yatmakta alan, 18-72 yaş grubu arasındaki plörezili 13'ü kadın, 28' i erkek toplam 41 hastanın serum ve plevra sıvılarında ADA aktivitesi ölçüldü. Bu hastaların 24'ü tüberküloz plörezi, 13'ü mezotelyomalı geri kalan 4'ü ise, akciğer kisthidatigi,meme kanseri,Hodgk in lenf om a ve p a rap nam i k plörezi idi. Hastaların serum ADA aktiviteleri ile kontrol grubu serum ADA aktiviteleri arasında anlamlı bir fark bulunmadı 0.05>. Tüberküloz plörezide plevra sıvısı ADA aktivitesi, diğer eksüdalara göre çok anlamlı yüksek bulundu (sırasıy la 52.81 ü/L, 20.64 ü/L) (P>0.O01). Tamamı eksüda özelliğinde olan bu sıvıların %58' in de lenfosit hakimiyeti görüldü. Referans değer 30 ü/L olarak alındığı zaman ADA aktivitesi ölçümünün, tüberküloz plörezi için sensivitesi %96, spesifitesi %88 olarak saptandı. Plevral sıvılarda ADA afctivitesinin ölçümü, tüberkü loz plörezinin ayırıcı tanısında önemlidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the activity of adenosine deaminase (ADA) was determined in serum and pleural fluid of 41 patients (13 females, 28 males) with pleural effusions of various aetiology, between 18-72 ages, hasp i tal i zed in the Chest Diseases Department of Medical Faculty of Dicle University between Februray 1992 - October 1992. Of these patients 24 were with tuberculous pleurisy, 13 were with mesothel ioma, the other 4 were with Pulmonary Cysthidatic, Breast Carcinoma,Hodgk in Lymphoma, Para pneumonic pleurisy. There was no significant difference between serum ADA activity of patients and control group CP>0.05). Tuberculous pleural effusions demonstrated signifi contly higher activities of ADA than other groups (52.81 U/L, 2064 U/L) . Lymphocyte dominance was found in %58 of these fluids which were exudate. In determinations of ADA activity, the sensitivity was found to be 96% and specificty was found to be 88% for tuberculosis pleurisy. When a refence limit of more than 30 U/L is taken. The determination of ADA activity in pleural fluids is valuoble for differating tuberculosis pleurisy. 43