Akıllı bina kontrol sistemlerinin iç mekan tasarımlarına etkileri
The interiors effect of smart building control systems
- Tez No: 226067
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TAHSİN CANBULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Akıllı bina terimi ilk kez 1980'lerin başında A.B.D.'de geçmiştir ve Washington'daki ?Akıllı Bina Enstitüsü? tarafından yapılan tanım şöyledir: ?Kullanıcıların performansını, yatırım ve işletme maliyetlerinde tasarrufu ve esnekliği maksimuma çıkarmak amacıyla kaynakları koordinasyonlu şekilde verimli olarak yönetmek için çeşitli sistemleri entegre eden binadır.? Bu şekilde açıklanan akıllı bina kavramının, mekan tasarımına etkilerinin incelenebilmesi için özellikle algılayıcı teknolojilerinin incelenmesi gerekmektedir. Gelişen teknoloji ile sistemlerin akıllı hale gelebilmesi için; çalışacak sistemlerin ihtiyaca cevap verecek algılayıcılarla desteklenmesi gerekir. Algılayıcıların önemli olduğu bu sistemlerde incelenecek etkiler, çoğunlukla bina fiziksel yapısına getireceği yeni tasarım kriterleri ve imalat yöntemleri olacaktır. Bu tezde akıllı bina teknolojilerinin kurulacağı mekanlara ve mekan tasarımlarına olan etkileri incelenmiştir. Sonuç olarak akıllı bina oluşturulurken iç mekan tasarımlarında yeniden boyutlandırma, özel amaçlı hacimler oluşturma ve kablolama kriterlerinin önem kazandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The phrase intelligent buildings has been used in the beginning of the 1980s in the U.S.A. first time. The definition made by the ?Intelligent Buildings Institute? in Washington was as follows; ?It is such a building that integrates various systems to use its resources in a coordinated and efficient way so that occupant performance, investment and process expense efficiently and flexibility are maximized. For the examination of intelligent building concept and its effects over the architecture and interior design, espacially sensor technologies must be examined. For the system become intelligent with the advance of technology, the systems that will work must be supported by the sensors that will meet the requirements. The effects in these systems that sensors are important, will be mostly new design criterias for the building structure and manufacture methods. In this thesis, the effects of intelligent building technologies over the places, architecture and interior design have been examined. At the end of this study considired that redimension, to form special aimed volumes and cable design criterias for the interior design are important.