Türk destanlarında bilge adam tipi üzerine bir inceleme
A studying about the wise man type in turkish epics
  1. Tez No: 226068
  2. Yazar: BİLGE ESİRGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYNUR KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, sözlü edebiyat ürünlerimizde sıkça karşılaştığımız bilge adam tipinin Türk destanlarındaki işlevini araştırmak hedeflenmiştir. Destanlarımızda ak sakallı, ihtiyar gibi sıfatlarıyla tanıdığımız bilge adam tipi; yol gösterici, öğüt verici, tedavi edici işlevlere sahip olmanın yanı sıra gelecekten haber verme yeteneğine sahiptir. Bu çalışma, iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, atalar kültünün birer uzantısı olarak karşımıza çıkan ve bilge tipine has işlevler sergileyen kurt ve ağaç gibi kutsal hayvan ve bitkilere; ikinci bölümde ?ak? ile bütünle?mi? ihtiyar bilge adam tipine yer verilmi?tir. Her iki bölümde de, ortaya konan bilgiler do?rultusunda içeri?i destekleyen destan metinleri verilmi?tir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to search for the function of type of wise tahat appears in oral literature Works in Turkish epics. The wise whom we know as an old man with white beard in our epics, has the ability of prophecy besides being a guide, an adviser and a curer. This study consists of two sections. In the first section includes the holy animals and plants such as a wolf and a tree that exhibits functions unique to wise and appears as an extension of the culture of ancestors. The second section the wise who is integrated with ?white? is emphasized. In both sections the epic texts which support the content with the given informations are placed. Visage eXPert PDF Copyright © 1998,2007 Visage Software This document was created with free TRIAL version of Visage eXPert PDF.This watermark will be removed after purchasing the licensed full version of Visage eXPert PDF. Please visit http://www.visagesoft.com for more details