Asimetrik bilgi ve regülasyon: Türk bankacılık sektörü üzerine değerlendirmeler
Asymmetric information and regulation: Assessment of Turkish banking sector
  1. Tez No: 226090
  2. Yazar: BURAK BABACAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TAHİR BÜYÜKAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
1970'lerden bu güne kadar yapılmakta olan teorik ve ampirik çalısmalar finansal sistemdeki problemlerin asimetrik bilgi problemi dikkate alınmadan saglıklı bir sekilde analiz edilemeyecegini göstermistir. 1990'lardan sonra yasanan finansal krizler ve özellikle Dogu Asya Krizi ile birlikte bu görüsün dogrulugu çok güçlü bir pratik kanıtla da desteklenmistir. Böylece hükümetler asimetrik bilgi sorununu çözümleyerek gerek bankacılık sektörünün finansal aracılık islevini pekistirecek gerekse finansal kriz riskini azaltacak olan regülasyon araçlarını kullanmaya yönelik stratejiler benimsemislerdir. Bankacılık sektöründe bilgi akısına iliskin problemleri dikkate almayan politikaların basarısızlıgının nedeni; asimetrik bilgiye dayalı ters seçim ve ahlaki tehlike problemlerinin finansal aracılık düzeyini düsürerek toplam çıktıda dalgalanmalara ve finansal krizlere neden olmasıdır. 1990'lı yılların baslarından itibaren gelismekte olan ülkelerde yasanan krizler konuya iliskin tartısmaları iyice yogunlastırmıstır. Bu baglamda, çalısmada, gerekli regülasyonların gerçeklestirilmedigi bir bankacılık sektöründe, asimetrik bilgi probleminin varlıgının ekonomiyi krize götürdügü tezi ve bu tezin Türkiye için geçerli oldugunun gösterilmesi amaçlanmıstır. Bu tezin kanıtlanması için, iki yöntemden yararlanılmıstır. Bunlardan birincisi, finansal krizlerin olusumunda asimetrik bilgi probleminin rolünün incelenmesi; ikincisi ise ülke deneyimlerinin incelenmesine yönelik vaka çalısmasıdır. Bu çerçevede, ilk iki bölümde, çalısmanın kavramsal çerçevesine, teorik temellerine ve ülke deneyimlerine yer verilmistir. Üçüncü bölümde ise 1990-2007 döneminde bankacılık sektörünün yasal ve mali yapısı incelenerek, asimetrik bilgi probleminin Türkiye'de bankacılık sektörü açısında degerlendirilmesine yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
Theoretical and empirical studies from 1970?s to recent years showed that distortions in financial system can?t analyzed reliably unless take into consideration asymmetric information problem. Truth of this opinion is proved by the vigorous practical evidence that financial crises especially East Asian Financial Crises that experienced after 1990?s. Thus governments adopted the strategies based using regulation instruments to solve asymmetric information problem for the purpose of both promoting financial services function of banking sector and reducing the risk of financial crisis. Failure of the politics that don?t note of problems concerning information stream in the banking sector is resulted from asymmetric information problems of adverse selection and moral hazard that reduces the financial services level therefore causes financial crises and fluctuations in the aggregate output. Financial crises which hit the developing countries from the beginning 1990?s have extremely intensified related controversies. In this context, in this study, it is aimed to show that claim that asymmetric information problem that occurs in case required regulation of financial markets is not completed leads financial crises, this claim is valid in Turkey as well. It has been benefited from two methods for proving this claim. The first one is analyzing the role of asymmetric information to understanding financial crisis. The second one is case study approach. In this frame, conceptual framework, theoretical foundations of the study and experiences of countries have been included in the first two chapter. As examined banking sector?s regulatory framework and financial condition, assessment of asymmetric information problem in the banking sector of Turkey has been covered in the third chapter.