İkiz açıklar ilişkisi (Türkiye analizi: 1983-2005 dönemi)
Twin deficits relationship (The Turkey analysis: 1983-2005 period)
- Tez No: 226091
- Danışmanlar: PROF.DR. RECEP TARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de İkiz Açıklar İlişkisinin olup olmadığını ampirik olarak araştırmaktır. İkiz açıklar hipotezi, kamunun bütçe açıklarının cari işlem açıklarına neden olacağını belirtir. Geleneksel Keynesyen görüş iki açık arasında ilişki olduğunu kabul ederken, Ricardocu Denklik Hipotezi bütçe açıkları ile cari işlem açıkları arasında bir ilişki olmadığını iddia eder. Bu hipotezlerden hangisinin geçerli olduğu 1983-2005 dönemi yıllık verilerden hareketle Granger nedensellik testi ve regresyon analizi yardımıyla sınanmaktadır. Analiz sonuçları Türkiye'de ele alınan dönem itibariyle iki açık arasında bir ilişki bulunmadığını, dolayısıyla Ricardian Denklik hipotezinin geçerli olduğunu yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the validity of Twin Deficit Hypothesis for Turkey. Twin deficits hypothesis, mainly states that government budget deficits will cause current account deficits. The Keynesian-traditional proposition claim that budget deficits led to current account deficits. On the other hand, the Ricardian equivalence hypothesis claim that there is no any relationship between the budget deficits and current account deficits. In order to confirm which of these hypothesis are valid, they?re analyzed with Granger causality test and regression analysis based on 1983-2005 period yearly data. The result of analysis has proven validity of Ricardian view indicating not reciprocal relation between two deficits for covering years in Turkey. Keywords : Budget Deficit, Current Account Deficit, Twin Deficit, Granger Causality Tests, Regression Analysis.