Kıyâsî'nin Mihr ü Mâh Mesnevîsi
Mihr ü Mâh Masnawi of Kiyâsî
- Tez No: 226089
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. ESAT HARMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışmada, 16. yüzyılda yaşamış Kastamonulu bir şair olan Kıyâsî'nin Manzume-i Mihr ü Mâh adlı eseri üzerinde araştırma yapmak hedeflenmiştir. Mihr ü Mâh, Türk ve İran edebiyatlarında örnekleri görülen ve çift kahraman ekseninde şekillenen aşk hikâyelerinden biridir. Bu çalışma, beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, Mihr ü Mâh'ın yazarı Kıyâsî'nin hayatı, edebî kişiliği ve eserleri üzerinde durulmuş; ikinci bölümünde, İran ve Türk edebiyatında Mihr ü Mâh mesnevisi yazan şairlere yer verilmiştir. Mihr ü Mâh'ın Tanıtılması başlıklı üçüncü bölümde, Mihr ü Mâh'ın bilinen tek yazma nüshası tavsîf edilmiş, eserin adı ve yazılış sebebi belirtilmiş ve nüshanın yazım özellikleri ortaya konmuştur. Dördüncü bölüm, Mihr ü Mâh'ın İncelenmesi'dir. Bu bölüm, iç ve dış yapı incelemesi olmak üzere iki grupta ele alınmıştır. Çalışmanın beşinci bölümünde, Metnin kuruluşu ile ilgili notlara yer verildikten sonra Metnin bölüm başlıkları belirtilmiş ve elimizdeki bilinen tek nüshadan yola çıkılarak Mihr ü Mâh'ın çeviriyazı ile metni ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to research the work named Manzume-i Mihr ü Mâh, that belongs to a poet named Kıyâsî from Kastamonu who lived in 16th century. Mihr ü Mâh is one of the love stories based on two characters, the examples of which appears in Turkish and Persian literature. This study includes five chapters. The first chapter of this study has addressed Kıyâsî?s life, the writer of Mihr ü Mâh, his literary personality and his works; the poets of Turkish and Persian literature who wrote Mihr ü Mâh stories were placed in the second chapter. In the third chapter which is headed as Introducing of Mihr ü Mâh, the single known manuscript of Mihr ü Mâh was described, the work?s name and it?s writing reason were defined and the spelling properties of the manuscript were introduced. The fourth chapter is The Studying of Mihr ü Mâh. The fourth chapter was handled as internal and external structure analyses, which are divided into two groups. After the notes with respect to the Text formation were placed in the fifth chapter of this study, the Text chapter titles are specified and the text of Mihr ü Mah with the transcription are introduced based on the only one known manuscript in our possession.