Yazılı basında 2005 Paris olaylarının haber analizleri
News analysis about 2005 Paris events on writing media
  1. Tez No: 226092
  2. Yazar: CEMİLE İREM YAVUZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FÜSUN ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Fransa'nın baskenti Paris'te 27 Ekim 2005 tarihinde polisin kimlik kontrolünden kaçan biri Türk ikisi Afrikalı üç göçmen gencin saklanmak amacıyla girdikleri trafoda elektrik akımına kapılarak iki Afrikalı gencin hayatını kaybetmesi üzerine patlak veren göçmen kaynaklı siddet olayları Fransa'nın gündemini günlerce mesgul etmistir. Çalısmada göçmen kaynaklı siddet eylemlerinin ulusal basında nasıl temsil edildiginin ortaya konulması amaçlanmıstır. Bu amaç dahilinde Sabah, Hürriyet ve Zaman gazetelerinde 1 Ekim ? 30 Kasım 2005 tarihleri arasında konu ile ilgili yayınlanan haberler analiz edilmistir. İnceleme sonuçları ortaya konulmadan önce konunun daha iyi anlasılabilmesi için çalısmanın ikinci bölümünde Avrupa uygarlıgı ve Dogu Batı iliskileri, üçüncü bölümünde ise Fransa'ya Göç süreci ve göçmenlerin durumu incelenmistir. Avrupa uygarlıgı ve Dogu Batı iliskileri Avrupa Uygarlıgının kültürel, siyasal, ekonomik ve hukuksal temelleri, Dogu ve Batı iliskileri, Batı'nın Dogu imajı, küresellesme sürecinde Dogu ? Batı iliskileri baslıkları altında incelenmistir. inceleme sonucunda Dogu ve Batı kültürlerinin savaslar ve fetihler aracılıgıyla karsı karsıya geldikleri, iliskideki Dogu hakimiyetinin zaman içinde degisen dengelerle Batıya geçtigi, Batının Dogu hakkındaki imajını oryantalist çalısmalar, gezginler ve sömürge faaliyetleriyle olusturdugu ve kürsellesme sürecinde de Batının hakimiyetinin devam ettigi görülmüstür. Fransa'da ırkçılık, milliyetçilik ve ötekilik; ırkçılık, milliyetçilik, Fransız kimligi ve milliyetçiligi, Fransız sömürgeciligi ve sömürgeleri,Fransa'ya göç süreci ve göçmenlerin durumu, göç sürecinde ötekilik ve yerlesikler ve yabancılar baslıkları altında incelenmistir. İnceleme sonucunda ırkçılık ve milliyetçilik kavramlarının tanımı yapılmıs, Fransız olmanın gerektirdigi özellikler irdelenmis ve Fransa'nın bir insan hakları ve özgürlükler ülkesi olarak tasarlandıgı görülmüs, Fransa'nın Cezayir ve Çinhindi'nde ki sömürgecilik geçmisine ve sömürgecilik faaliyetlerine deginilmis, Fransa'ya göç sürecinin tarihsel gelisimi ve bu gün Fransa'da yasayan göçmenlerin karsılastıkları sorunlar ortaya konulmustur. Çalısmanın son bölümünü olusturan haber analizleri sonucunda Sabah, Hürriyet ve Zaman gazetelerinin yaklasık iki hafta boyunca Paris'te yasanan göçmen kaynaklı siddet olayları ile ilgili haberlere sayfalarında yer verdikleri belirlenmistir. Konu ile ilgili sayıca en fazla haber Zaman gazetesinde yayınlanmıstır. Haberlerin yapılısının nedeninin yabancının uyguladıgı siddet ve haberlerin konu içeriginin siddet ve suç içerikli olaylar oldugu görülmüstür. Haberlerinde metinlerle uyumlu fotograflar kullanan gazeteler konu ile ilgili Fransız ve yabancı tüm haber aktörlerine söz hakkı tanımıslardır. Olaylarda bahsi geçen yabacılar Müslüman'dır ve incelenen gazeteler yabancının adına ve milliyetine, Fransız haber aktörlerinin ise adına, milliyetine ve statüsüne/meslegine vurgu yapmıslardır. Elde edilen bulgular tablolar halinde sunulmus, arastırma öncesinde olusturulan varsayımlar degerlendirilmis ve çözüm önerilerinde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
The violence events with a migrant focus broken out as a result of the fact that two African young persons, who were migrants and escaped together with a Turkish person from the police due to the identity card control on 27 October 2005 in Paristhe capital city of France, lost their lives by electric current in a transformer station that they entered in order to hide, have been on the agenda for a long time. In this study, the aim is to indicate how the violence events with a migrant focus are addressed in national media. Within this aim, the news about this issue in Sabah, Hürriyet and Zaman newspapers published in between 1 October- 30 November 2005 have been analyzed. Before putting forward the results of the analysis, European Civilization and the Relationships between East and West in second part of the study, the process of Migration to France and the situation of the migrants in the third part have been examined with a view to ensure a better understanding of the subject. European Civilization and the Relationships between East and West have been examined under the titles of the cultural, political, economical and legal basics of European Civilization; the Relationships between East and West; the image of West towards East, and the Relationships between East and West during the process of globalization. At the end of the study, it has been found out that the cultures of East and West faced each other through wars and conquests; the domination of the East passed to the West by means of the balances changed in the course of time; the West established the image about the East with orientalist works, travelers and colonist activities; and the domination of the West is still going on during the globalization period. The racism, nationalism and being the other one in France have been examined under the titles of racism, nationalism, French identity and nationalism, French colonialism and its colonies, the process of migration to France and the status of the migrants, being the other one and residents and foreigners during the period of migration. As a result of the examination, the concepts of racism and nationalism have been described; the features required by being a French have been addressed; it has been seen that France has been designed for a country of human rights and freedoms; the colonialist history of France in Algeria and Indochina and its colonialist activities have been mentioned; the historical process of migration to France and the problems that the migrants living in France come across have been put forward. In the last part of the study, as result of the news analysis it has been established that Sabah, Hürriyet and Zaman newspapers have mentioned about the news related to the violence events with a migrant focus occurred in Paris approximately two weeks. Zaman newspaper has published the most number of the news on this subject. It has been seen that the reason of preparing the news has been the violence applied by the foreigners and the content of the news has been the events including violence and crime. The newspapers, which used photographs corresponding to the texts, have provided right to speak about the subject to all of the relevant French actors and foreign news actors. The foreigners mentioned in the events are Muslims and the newspapers, which are the subject of the study, have stressed the names and nationalities of the foreigners and French news actors' names, nationalities and status/jobs. The findings achieved have been presented on tables; the assumptions made before the research have been evaluated and the solutions to the problems have been suggested.