Türk dış politikası'nda Karadeniz'in değişen jeopolitik ve jeostratejik konumu
The changing geopolitic and geostrategic position of Black Sea in Turkish foreign policy
- Tez No: 226096
 - Danışmanlar: PROF.DR. SAMİR SALHA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 221
Özet
IXXYY'ın sonunda ve XX. YY'ın basında etkili olmus jeopolitik görüsler devletlerin bölge cografyalarına göre hangi stratejiler seçmeleri konusunda etkili olmuslardır. Türkiye'nin stratejik ve jeopolitik bakımlardan büyük önem ifade eden cografi konumu, kimi zaman sıkıntılar yaratmakla birlikte, dıs politikamızı yönlendirmede bir agırlık olusturmus ve zayıf zamanlarımızda bile büyük devletler arasında varlıgımızı korumada ve sürdürmede baskın bir faktör olmustur. Karadeniz ve kıyıdas ülkelerin gelecegin büyük enerji projelerine ev sahipligi yapacak olması bu bölgenin önemini arttıracaktır. SSCB'nin dagılmasından sonra Batı'nın Karadeniz'e yıldan yıla daha fazla nüfuz etmesi ile birlikte Karadeniz için yeni bir tarihin yazılmaya basladıgını görmek gerekmektedir. Karadeniz Bölgesindeki ülkelerin, Dünya'ya açılmak için Bogazlar'dan geçmeleri gerekir. Türk Bogazları, Batı Uygarlıgı ile Dogu uygarlıgı arasında köprüdür. Türk Bogazları; Balkalar'a, Kafkaslar'a ve Orta Dogu'ya uzanan yolların kavsak noktasıdır. Bu baglamda Karadeniz'in Balkanlar, Orta Asya, Kafkaslar büyük güçler AB ve ABD açısından öneminin Türkiye tarafından kavranması gerekmektedir. Karadeniz'in son on yıl tarihinde hiç yeralmamıs, birbirleriyle koordineli hareket eden siyasi, ekonomik ve askeri iki güç olan AB ve ABD'nin Karadeniz'in yakın ve uzak geleceginde nasıl rol alacagı belirsizdir. Ancak Türkiye'nin bölgede olusturabilecegi hem ekonomik hem güvenlik temeli olan bir projeyle, bu belirsiz politikaları lehine dönüstürebilecektir. Bu çalısmada, Türkiye'nin bölgede geçmisteki ve simdiki politikaları incelenerek gelecekte neler yapılması gerektigi ile ilgili çıkarımlar yapılmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The geopolitic views that are effective at the ending of IXX. century and at the beginning of XX. century has provided the countries to choose their strategies according to their geographies. Although the strategic and geopolitic importance of Turkey?s geographical location cause troubles, it has become dominant element to organise our foreign policy and to protect and to continue our existance among the huge states at our powerless time. Being the host of the huge energy projects for future of the Black Sea and the countries that are on the same coast are going to increase the importance of that region. After the dissolution of USSR, it must be seen that, by penetrating of West to the Black Sea year by year, a new history has been started to be written for Black Sea.For being directed towards to the centre of Europe, the states at Black Sea region must pass from theTurkish Straits. The Turkish Straits are bridges between the civilization of the West and the East. The Turkish Straits are crossing point of roads that lead to Caucasus, Balkans and Middle East. At this point it is necesary to understand the importance of Black Sea for Balkans, Caucasus, Middle Asia and huge powers like EC and USA which have never been there in the last decade. How to take part in near and remote future of The Black Sea of this two politic economic and military power is uncertain. of Turkey prepares some Project about economy and security for his region, it can transformate this uncertain situation to it?s own pole. in this practice, it was tried to examine the Turkish politics in the Black Sea region in past and now then tried to find solution for Turkish foreign policy about Black Sea region.