Ceza Muhakemesi Hukukunda koruma tedbiri olarak arama ve elkoyma
Search and confiscation as protect measure at Criminal Adjudication Law
- Tez No: 226095
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA DÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Ceza Muhakemesi Hukukumuz, Haziran 2005'te yürürlüge giren 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile yeniden sekillenmistir. Ceza muhakemesinin temel ilkeleri olan, ?silahların esitligi? ve ?süpheden sanık yararlanır? ilkeleri kanun hazırlanırken temel alınmıslardır. Özellikle temel hak ve özgürlükleri ilgilendiren koruma tedbirlerinde büyük degisiklikler yapılmıstır. Tezimizin konusunu olusturan arama koruma tedbiri, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunun yürürlügünün haziran ayına ertelenmesinden sonra 5353 sayılı kanunla degisiklige ugrayarak son halini almıstır. Ayrıca 01.06.2005 tarihinde Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeligi çıkartılarak uygulamada kolaylık saglanması hedeflenmistir. Arama tedbirinin tez konusu olarak seçilmesinde bu tedbirin anayasada belirtilen ?özel hayatın gizliligi? ve ?konut dokunulmazlıgı? gibi temel insan haklarını yakından ilgilendirmesi ve yakalama ve elkoyma tedbirleri için de bir ön safha olması etkili olmustur. İlk basta tez konusu olarak arama ve elkoyma seçilmis ancak elkoyma tedbirinin de ayrı bir tez konusu olacak kadar genis bir konu olması nedeniyle elkoyma tedbirine sadece aramanın amaçları anlatılırken ve arama sonunda aranan esyanın bulunması durumunda deginilmistir. Bu sekilde tezin konusu sınırlandırılmıs ve konunun teorik altyapısıyla birlikte yasal mevzuatın incelenmesi, tartısmalı konuların ortaya konması ve çözüm önerileri sunulması hedeflenmistir. Bu amaçla hazırlanan çalısma üç bölümden ayrılmıs, ilk bölümde arama kavramı, aramanın hukuki niteligi, aramaya hakim olan ilkeler, tarihsel gelisim, mukayeseli hukukta arama ve arama çesitleri incelenmis; ikinci bölümde, aramanın amacı, sartları, arama kararı olmadan yapılan aramalar, aramanın yapılacagı yerler, aramanın icrası ve sona ermesi incelenmis; üçüncü ve son bölümde, ceza muhakemesi ve ceza hukuku bakımından hukuka aykırı arama, hukuki denetim ve tazminat konuları ele alınmıs ayrıca konuyla ilgili Yargıtay kararları da eklenmistir.
Özet (Çeviri)
Our Criminal Adjudication Law is formed with Iaw no:5271 on Criminal Adjudication Code which put into force in june in 2OO5.While the law was being prepared, it was based on ttıe principles“equality of armaments”and '' the accused benefits from uncertainity“ which are the basic principles of criminal adjudication. Especially, some great amendments were made on protective measures related with fundamental freedoms and rights. Protective measure which constitutes the subject of our dissertation, took its last shape with the law no:5353 after the resipition of Criminal Adjudication Code: 5271 to june. However it is intended to provide convenience for application with the legislation of Judical and Preventing Search legislation on 01.06.2006. Its close relation with fundamental human rights like ”discretion of private life“ and privacy of the home”and being a first stage of arresf and confiseation , played an important role for the selection of“protective measure”as the subject of our dissertation. Search and confiscation had been selected for he subject of our dissertation at the beginning but because of the measure of confiscation is a wide subject enough to become the subject on another dissertation although in the measure of confiscation only the aims of search and discovery of wanted goods/victuals after the search were mentioned.Thereby the subject of the dissertation is circumsribed and it is planned to conduct an analysis of legal legislation, displaying controversial issues and presenting solutions along with theorical background of the subject. This study ,which is prepared for this purposs, is seperated into three parts, in the first part the search term judical attribution of search., controlling principles of search, historical development, search in comperative law and the types of search are analysed. In the second part conditions and purposes of search, searchs without search warrant, places which the search is made, performing of search and its end are analysed. In the third and the last part illegal search in terms of Criminal Adjudication Code and Criminal Adjudication Law, legal audit and matters of amendment are mentioned and also decisions of Supreme Court of Appeals are added.