Öğrenci güdülenmesini etkileyen öğretmen özellikleri ve bu özelliklerle ilgili öğretmen farkındalığı
The qualities of teachers affecting student motivation and teachers? awareness of these qualities
  1. Tez No: 226182
  2. Yazar: BURAK ÖZSÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUZAN KAVANOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Öğretmenlerin sınıf içinde karşılaştıkları zorluklardan biri de hiç şüphesiz ki güdülenme sorunudur. Güdülenme, çeşitli anlamları içinde barındıran geniş bir yelpaze olarak görülebilir. Güdülenme sözcüğü, insan zihninin önemli bir yanına vurguda bulunuyor olması açısından araştırmacılara olduğu kadar uygulayıcılara da yarar getirecektir. Bu yönü ile güdülenme, kişinin sahip olduğu ve makul olarak kabul edilebilecek düşünceler ile ilişikli özelliklerin aksine, kişinin ne istediği veya neyi arzuladığı ile ilgilidir. Bu sorunun aşılmasında, öğretmenin konu ile ilgili bilgi düzeyi ve sınıftaki uygulamaları etkin rol oynayacaktır. Bu uygulamaların başında öğrencileri özgül güdülenme ile ilgili bilgilendirmenin geliyor olması doğal karşılanmalıdır. Bu çalışmada, öğretmenlerin öğrenci güdülenmesini sağlamak için kullanabileceği stratejiler ile ilgili bilgi düzeyi ve bu stratejileri öğretim ortamı içerisinde ne derece etkin olarak kullandıkları araştırılmıştır. Bu nitel çalışmada, sınıf gözlemleri ve sözlü görüşmelerden yararlanılmıştır. Gözlemler, sınıf içerisinde olup biten ile ilgili gerçekçi bilgilerin doğal yollardan edinilebilmesine olanak sağladığı düşünüldüğünden ötürü tercih edilmiştir. Geniş bir artalan bilgisi taramasından sonra, öğretmenlerin kullanabileceği güdüleyici stratejiler belirlenmiş ve deneklerin bu konudaki bilgi düzeyi ve sınıftaki uygulamaları incelenmiştir. Marmara Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulunda gerçekleştirilen bu çalışmaya on yabancı dil eğitimcisi gönüllü olarak katılmıştır. Bu araştırma, öğretmenlerin yararlanabileceği güdüleyici stratejilerin sayıca çeşitliliği göz önüne alındığında, ihtiyaç duyulanın nicelikten çok nitelik olduğu gerçeğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
One of the challenges facing the instructors of English is obviously the problem of motivation. Motivation can be seen as a broad umbrella term that covers a variety of meanings. The term motivation is as useful for practitioners as for researchers because it highlights one basic aspect of human mind. This aspect is related to what one wants or desires, in contrast to characteristics related to what one rationally thinks. In dealing with the problem, what teachers know and do on this subject is likely to play a crucial role. It is only natural that informing the students of the characteristics of intrinsic motivation should come the first. In this study, teachers? knowledge of the motivational strategies from which they can benefit and how effectively they use these strategies are examined. In this qualitative study, classroom observations and oral interviews were conducted. Classroom observations were preferred on account of the fact that they enable the researcher to obtain true information about what really happens in the classroom through natural means. Having reviewed the literature, the strategies regarding student motivation were identified, and the participants? knowledge of these strategies and whether or not they were incorporated into the classroom were examined. This study has been conducted in the School of Foreign Languages, University of Marmara with the voluntarily participation of ten language teachers. The study, considering the diversity of motivational strategies, revealed the fact that what we need is quality rather than quantity.