Duyuşsal yoğunluklu amaçların gerçekleşme düzeyleri
- Tez No: 22621
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA VARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
I >o BÖLÜM IV ÖZET, SONUÇ YE ÖNERİLER A. Özet ; Bilim ve teknolojideki hızlı gelişmeler, yeni nesillere daha iyi eğitim vermeyi zorunlu kılmaktadır. Günümüz de uygulanan eğitim faaliyetlerinin bilimsel araştırma sonuçlarına ve“bilimsel gelişmelere uygunluğu »eğitim alanın da yapılacak araştırmaların sonuçlarıyla değerlendirilebilir. Şüphesiz ülkeler, eğitim sistemlerini değişen ve gelişen modern dünyanın gereklerine uygun olarak sürekli geliştirmelidir. Bu faaliyet, düşünce olarak Ülkenin Millî eğitim politikası, dolayısıyla uygulama olarak eğitim programı ile ilgili olmalıdır. Geliştirme faaliyetlerinin uygulamada öğrenci davranışına dönüştürülebilmesi için, öncelikle genel amaçlar belirlenmelidir. Bu amaçlar, okulun amaçları, dersin amaçları ve konunun amaçları hiyerarşisi içerisinde spesifik öğrenci davranışlarına doğru bir gelişim izler. Bu amaçlar Bloom ve arkadaşlarına göre; Bilginin edinilmesi ve uygulanmasına ilişkin amaçlar ”Bilişsel Amaçlar“? Duyuş sal yaşama ilişkin amaçlar ”Duyuşsal Amaçlar“ Motor beceriler ya da nöro-müsküller koordinasyona ilişkin amaçlar ”Psikomotor Amaçlar“ şeklinde üç kategori halinde düzenlenebilir. Bu kategoriler üzerine yapılan bilimsel eleştiriler üzerine, bu üç kategorinin birbirlerinden kesin sınırlarla ayrılamayacağı, başlangıç ve bitiş sınırlarının net olarak saptanamayacağı görüşünden hareketi, bu kategoriler ”Bilişsel Ağırlıklı Amaçlar“»Duyuşsal Yoğunluklu Amaçlar”,“Psiko-motor Ağırlıklı Amaçlar”olarak ifade edilebilir.151 Birey öğrenimi sırasında, duyu organlarının -uyarımı ile doğru orantılı olarak başarı gösterir. Bu yönden, eğitimin etkinliği, bireyin duyuşsal yaşamı ile ilişkilidir. Bu duyuşsal atmosfer, öğrenmeyi engelleyici veya özendirici yönde etkiler.Bu sebeplerle, amaçların sınıflandırılması içerisinde yer alan“Duyuşsal Yoğunluklu Amaçların analizi, program içerisindeki yeri, uygulamadaki rolü, biliş sel ve psikomotor ağırlıklı amaçlar ile beraber taşıdığı önemi açısından dikkate değer bir konuma sahiptir. Duyuşsal yoğunluklu amaçlar içerisinde bireyin; alma bilinminde olma, is tekli olma, seçme, tepki verme, tepkiden tatmin olma, onaylama, tercih etme, kesin kararla olma, örgütleme, değer verme gibi davranışlar içeren amaçlar bulunmaktadır. Duyuşsal yoğunluklu amaçların, bilişsel ve psikomotor ağırlıklı amaçlar içerisinde ayrıcalıklı bir yeri ve önemi olduğu hal de, yapılan araştırmalarda yeterince üzerinde durulmadığı, Öğretmenlerin ise duyuşsal davranışlardan çok, bilişsel ve psikomotor davranışlara eğildiği görülmektedir. Bu sebeplerle, duyuşsal yoğunluklu amaçların gerçekleşme düzeyleri üzerine yapılacak olan araştırmaların sonuçları merak konusudur. Bu araştırmada, Türk Millî Eğitiminin Genel Amaçları içerisinde yer alan duyuşsal yoğunluklu amaçlar saptanarak, bu amaçların genel lise son sınıf öğrencileri üzerinde ne ölçüde gerçekleştiği araştırılmıştır. Bu araştırmanın genel amacı çerçevesinde şu sorulara cevap aranmıştır : Türk Millî Eğitiminin Genel Amaçları içerisinde yer alan duyuşsal yoğunluklu amaçlar nelerdir 2. Türk Millî Eğitimin Genel Amaçları içerisinde yer alan duyuşsal yoğunluklu amaçlar genel lise son sınıf152 öğrencileri üzerinde ne düzeyde gerçekleşmiştir 3. Duyuşsal yoğunluklu amaçların gerçekleşme düzeyleri cinsiyet açısından farklılık göstermekte midir 4.Duyuşsal yoğunluklu amaçların gerçekleşme düzeyleri programlar açısından ( edebiyat,matematik-fejı) farklılık göstermekte midir ? Bu araştırma, duyuşsal yoğunluklu amaçların gerçekleşme düzeylerini ortaya kıymasıyla, duyuşsal yoğunluklu amaçların da ölçülmesi ve değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekmesiyle, lise öğretim programlarını geliştirmeye katkıda bulunmasıyla önem taşımaktadır. Araştırmanın evrenini 1991-1992 öğretim yılında Ankara Merkez İlçelerindeki bünyesinde son sınıf bulunan bütün genel liseler ve bu liselerin son sınıfları oluştur muştur. Araştırma örneklemini,Abidinpaşa Lisesi (% 24.64)» Gazi Lisesi (% 20.00) »Keçiören Lisesi (% 21.38), Yahya Kemal Beyatlı Lisesi (% 19. 32), Tınaz tepe Lisesi (% 14.66) oluşturmuştur toplam 450 öğrencidir.Bu öğrencilerin 249 'u kız,201'i erkek; 232 'si edebiyat kolu, 218* i matematik-fen kolu öğrencisidir. Alınan örneklemin evreni temsil ettiği, ölçek uygu lamalı sonunda elde edilen verilerin geçerli olduğu varsa yılmıştır. Bu araştırma, Millî Eğitimin Genel Amaçları içeri sinde yer alan duyuşsal yoğunluklu amaçlarla, bu amaçların ortaöğretimin genel amaçlarına yansımış yönü ile, Ankara Merkez İlçeleri genel lise son sınıf öğrencileri ile ve araştırmacının malî imkânları ile sınırlıdır.153 Verilerin toplanması amacıyla ”Lise Son Sınıf Öğrencilerinin Duyuş sal Yoğunluklu Amaçları Gerçekleştirme Durumlarını Saptamaya İlişkin Dereceleme formu geliştirilmiştir.Form 50 maddeden ibaret olup, altı ayrı kategoride değerlendirilmiştir.Bu“bölümler, Millî kalkınmaya dönük değerler; Millî birliğe dönük değerler; Millî birliğe dönük davranışlar; Demokrasiye dönük değerler; Bireysel yaşama dönük değerler; toplumsal yaşama dönük değerler şeklindedir. Ayrıca dereceleme formu uygulanan sınıfların, sınıf öğret meni ile görügme formu hazırlanarak görüşülmüş ”fre okul disiplin kayıtları taranmış tır. Elde edilen bilgiler, araş tırmanın amacına uygun olarak çözümlenmiş, tablolar, grafikler halinde düzenlenmiş, yoruma gidilmiştir. Değerlendirmeler elle yapılmıştır. Verilerin analizinde yüzde ve frekans dağılımlarından faydalanılmıştır. B. Sonuç : Duyuşsal yoğunluklu amaçların Lise son sınıf öğrencileri üzerinde gerçekleşme düzeylerine bakıldığında, öğrencilerin genel olarak yeterli düzeyde olduğu söylenebilir. Duyuşsal yoğunluklu amaçların gerçekleşme düzeylerine cinsiyet açısından bakıldığında, kız öğrencilerin, erkek öğrencilere göre daha yüksek bir düzeyde olduğu görülmektedir. Duyuşsal yoğunluklu amaçların gerçekleşme düzeylerine programlar açısından bakıldığında,matematik-f en programı uygulanan öğrencilerin, edebiyat programı uygulanan öğrencilere göre daha yüksek bir düzeyde olduğu görülmektedir. Araştırmanın bu genel sonuçlarına ulaşılırken aşağıdaki ayrıntılı sonuçlardan faydalanılmıştır :
Özet (Çeviri)
THE REALISATION LEVELS OF THE AFFECTIVELY DOMINATED OBJECTIVES ABSTRACT This research was done in order to define the realisation levels of the affectively dominated objectives. 450 high school final year students participated in the research. 249 of the students were female and 201 of them were male. 232 of them were studying at the literatüre deparments and 218 of them at the science deparments. The grading form consisted of the 50 items were used in the research. The students stated their opinions as“I absolutely agree with- it?1, ”I agree. with it“, ”I am not sure“, ”I don't agree with it at all“, ”I never agree with it". It was found out according to the scores that the high school final year students' realisation levels of the affectively dominated objectives were satisfactory- It was also observed that the female students' realisation levels of the affectively dominated objectives were considerably higher compared to the male ones.In addition to this, it was specified that the students taking the science course programs had a higher realisation level of the affectively dominated objectives compared to the ones taking the literatüre course programs. Addition to this, it is obvious that student's participation to democratic values is much more. Ankara 1992 Hikmet EFE DoküMANTASYON MERK^