The rise of industrial clusters as flexible production paradigm: The case of Italian industrial districts around 1980s
Endüstri kümelerinin esnek üretim tarzı ile birlikte yükselişi: İtalyan endüstri kümeleri örneği
  1. Tez No: 226292
  2. Yazar: HARUN YORULMAZLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
1970'ler ile beraber dünya üzerindeki seri üreticiler birbirini izleyen çeşitli sorunlar ile karşı karşıya geldiler. Toplam talepte sürekli dalgalanmalara sebebiyet veren bu olaylar sosyal huzursuzluklar, Amerikan sabit kur sisteminin çöküşü, petrol fiyatlarındaki yükselişler ve Amerikan faiz oranlarındaki büyük artışlardır. Kriz yaratan bu faktörlere karşı alınan önlemlerin yetersizliği ile beraber esnek üretim adlı yeni bir üretim paradigması popular hale geldi. Esnek üretim tarzı ciddi bir hammadde yedeklemesine ihtiyaç duymadan, küçük ölçekli üretimi teşvik etmiş ve böylece market talebindeki ani değişimlere karşı cevap verebilmek mümkün hale gelmiştir.Esnek üretim tarzı içerisinde faaliyetlerini sürdüren küçük firmalar en verimli şekilde sınırlı bir bölge etrafında organize olurlar. Bu bağlamda 1920 yılında ünlü İngiliz ekonomist Alfred Marshall, benzer özellikleri paylaşan ve sınırlanmış belli bir bölge içerisinde toplu bir şekilde üretim yaparak ölçek ekonomisi avantajına sahip olan küçük boyuttaki firmalar için Endüstriyel Küme kavramını ortaya atmıştır. 1979 yılında ise bu kavram İtalyan ekonomist Giacamo Becattini tarafından, genellikle İtalya'nın Kuzey ve Orta kesiminde bulunan, spesifik bir endüstri koluna odaklanarak gruplar halinde üretim yapan, küçük ve orta dereceli firmalar için hayata geçirildi. İtalyan Endüstriyel Kümeleri, İtalya'nın diğer büyük ve gelişmiş Avrupa devletlerinden açık ara daha fazla büyüdüğü 1970'ler ve 1980'ler deki ekonomik gelişme sürecinde ciddi bir paya sahiptir. Bununla beraber, küreselleşme periyodunun başlangıcı ile beraber İtalyan Endüstriyel Kümelerinin küçük çaptaki firmaları uluslar arası büyük firmalar ile rekabet etmekte oldukça zorlanmaktadır.Genel itibari ile bu çalışmanın amacı 1970lerin ilk yılları ile başlayan seri üretim krizine açıklık getirmek ve esnek üretim tarzının uygulanabilir alternatif bir model olduğunu İtalyan Endüstriyel Kümelerini baz alarak göstermektir.
Özet (Çeviri)
By the 1970s world mass producers were experiencing several overlapping difficulties such as social unrest, the collapse of the fixed exchange rate system of the USA, oil price increases and a major jump in American interest rates, which caused total demand to fluctuate continuously. Together with the failure of measures taken in order to recover from the crisis, a new production paradigm known as ?Flexible Production? became popular. Flexible production encouraged a small volume of production without any significant inventory of raw materials. Therefore, it was possible to respond to immediate changes in market demand.Small firms involved in flexible production are organized most productively in a defined geographical region. In this context in 1920 Alfred Marshall suggested the notion of Industrial District for small scaled firms that share similar characteristics and the advantage of economies of scale by grouping them in a limited area. Then, in 1979 the notion of the Industrial District was introduced for Italy?s small and medium firms mainly situated in the North and Center of Italy by Italian economist Giacamo Becattini. Italian Industrial Districts were extremely influential in the development of the Italian economy in the 1970s and the 1980s when Italy was to grow much further than the other large and advanced countries of Europe. However, with the beginning of globalization it began to be very challenging for small firms based in Italian Industrial Districts to compete with Multinational Cooperations in world markets.Generally speaking, the basic purpose of this study is to illuminate the crisis of mass production which started in the early years of the 1970s and to show the applicability of flexible production regarding Italian Industrial Districts as an alternative model.