Toplam kalite yönetimi ve örgüt kültürü
Total quality management and organizatinal culture
  1. Tez No: 226293
  2. Yazar: NEŞE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Küreselleşme, değişen şartlar ve artan rekabet ortamı 70'lerde gelen kriz ile özellikle Amerikan işletmelerinin gerileyip Japon işletmelerinin yakaladığı başarılar işletmelerin ve araştırmacıları Toplam Kalite Yönetimi adı verilen yeni bir yönetim anlayışıyla ilgilenmelerine neden olmuştur. Toplam Kalite Yönetimi, verimlilik ve kalitenin sürekli olarak geliştirilmesi üzerine kurulmuş olan bir yönetim anlayışıdır. Bu nedenle, geleneksel yönetim anlayışlarından farklı olarak sürekli değişim ve gelişmeyi içeren Toplam Kalite Yönetiminde, öncelikle yerleşik çalışan davranışlarının değiştirilmesi ve geliştirilmesi söz konusudur. Bu değişim ve gelişimin gerçekleştirilebilesi için eğitim öne çıkmaktadır. Toplam Kalite Yönetimi gerçekleştirilecek olan eğitim, üst yönetimden, en alt düzeyde çalışanlara kadar, işletmede bulunan herkesi kapsamaktadır. Toplam Kalite Yönetimin amacı kaliteyi yükselterek başarıyı ulaşmaktır. Kaliteyi yükseltmek için gerekli olan ürünleri, pazarları, süreçleri ve yöntemleri geliştirecek olanlar ise işletme çalışanlarıdır. Toplam kalite Yönetiminin işletme çalışanlarınca benimsenmesi ve sürekli eğitim olgusunun oluşturulması hususunda ise çok önemli bir faktör öne çıkmaktadır. Bir işletmede çalışanlar tarafından paylaşılan bir takım değerlerden oluşan örgüt kültürü çalışanların davranış şekillerini, iş rollerini, birbirleriyle olan ilişkileri ve iletişimleri üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Dolayısıyla Toplam Kalite Yönetimi anlayışının temel felsefelerinden biri olan sürekli eğitim ve gelişme için örgüt kültürü önemi büyüktür. Bu çerçeveyi temel alan tezin ana amacı, Toplam kalite yönetiminde eğitim ve örgüt kültürü arasındaki ilişkisinin incelenmesidir
Özet (Çeviri)
Globalization, changing conditions and increasing competitive conditions of the 1970s, along with the decline of the American Companies and the rise of the Japanese, influenced the increasing interests to the total quality management among the firms and academics. Total Quality Management is a concept of management which is based on continuous improvement in quality and productivity. Fort his very reason, total quality management which include continues transformation and improvement in contract to the traditional management concepts, primarily seeks to change and develop the established attitude of personnel.For realization of this change an development education and training is of outmost importance. This education and training must include from the top management to the lowest level staff in the company. The aim of the TQM is attain success via increasing the quality. The staff and workers of the company are responsible for improving the products, process and markets and methods. In relations to the acceptance of TQM by the staff and workers and the establishment of the continuous education two factors come to the fore. On of them are organisational factors. Consisting of the shared values by the members of an organisation, organisational culture shapes the form of behaviours, work roles and have significant effects on the relations with each other and their communications. Hence, for the education and training which is the one of the foundation sof the TQM concept, organisational culture is very important. This thesis seeks to investigate the relations between education and organisational culture in the TQM.