Yugoslavya'nın dağılma sürecinde ve Bosna krizi sırasında Türk basınının tavrı
Turkish media's attitude during Bosnia crisis and in the process of Yugoslavia's dissemination
- Tez No: 226300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Journalism, Political Science, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
1990 yılında dağılma sürecine giren Yugoslavya'da yaşanan çatışmalar ve bununla bağlantılı olarak dünya gündemine giren Bosna krizi, uluslararası medyanın olduğu kadar Türk basınının da ilgisini çekmiştir. Bu bağlamda, 1990-1995 arası döneme odaklanılarak Türk medyasının önde gelen gazeteleri Cumhuriyet, Hürriyet ve Türkiye incelenmiş; Balkanlar'daki çatışmalı sürecin Türk kamuoyunda bulduğu yankı bu gazeteler aracılığıyla ortaya konmaya çalışılmıştır. Siyasal İslam'ı diriltme çabaları, içine düşülen Osmanlı nostaljisi ve Bosna krizini Türk iç politikası için araçsallaştırma denemeleri sözü geçen gazetelerin haber dili ve köşe yazarları analiz edilerek ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The conflicts took place in Yugoslavia which began to face the dissemination in the 1990s and related to this, the Bosnia crisis partaking in the worldwide agenda, have caught the attention of the Turkish media as well as international media. In this sense, focusing on the era 1990-1995, the leading newspapers of the Turkish media ?Cumhuriyet?, ?Hürriyet? and ?Türkiye? have been looked over; and in the Turkish media, the echo of the conflictial process in the Balkans, have been put forward thanks to these newspapers. The efforts to revive the political Islam, the Ottoman nostalgia they put themselves in and attempts to instrumentalize the Bosnia crisis for Turkish domestic policies, have been revealed by analyzing the forenamed newspaper?s linguiform and columns.