Gelişmekte olan ülkelerde enflasyon ve istikrar politikaları
- Tez No: 12418
- Danışmanlar: PROF.DR. TUĞRUL ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Bu çalışmada, gelişmekte olan ülkelerde, enflasyon ve istikrar politikaları incelenmiştir {Arjantin, Bolivya, Brezilya, İsrail, Meksika, Şili ve Yugoslavya). Bu ülkelerde enflasyonun kaynaklanma nedenleri arasında büyük bir benzerlik g6rülmüştür. Bu benzerlikler şu üç noktada toplanmaktadır. - Bütçe açıkları - KİT açıkları - Siyasal istikrarsızlık Bu nedenlerin yanında bu ülkelerdeki yapısal bozukluklar da enflasyonun en 6nemli nedeni olarak görülmektedir. İstikrar politikalarında da benzerlikler görülen bu ülkelerde, alman sonuçlar farklılık göstermektedir. İsrail ve Bolivya, uyguladıkları politikalarla enflasyonu aşağı çekerken, diğer ülkelerde olumlu sonuçlar alınamamıştır. Dış borçların fazlalığı ve enflasyonun artış hızı bu ülkelerin tüm ekonomik yapısını bozmaktadır. özellikle bütçe açıklarının para arzı ile finanseedilmesi ve KİT:lerin sürekli açık vererek bütçeye yük getirmesi önlenememektedir. Siyasi istikrarsızlıklar da alınan önlemlerin kısa süreli olmasına ve programların uygulanmasına engel olmak tadır. Yapısal bozukluklar nedeniyle üretimin sürekliliği sağlanamamaktadır. Kısa dönemde enflasyonu önlemeye yönelik politikalar yanında uzun dönemde yapısal bozuklukları giderecek nitelikte önlemler alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This study aimed to analize inflation and stabili zation policies of developing countries such as Argentina, Bolivia, Brazil, Israel, Mexico, Chile, Yugoslavia. It has been found out that there is a significant similarity among, these countries in terms of the reason of xnflation. These similarities have been found on the following points. - Budget deficit - Public enterprices deficit - Political unstabiiity Besides the reasons stated above the structural deficiencies seemed to be anather important factor on xnflation in these countries. In terms of stabilization policies these countries show similarities, but the result they had were different. While Israel and Bolivia seemed to be successful in reducing the inflation, Turkeyand other developing countries studied didin' t show the same success in theirendeavour to overcome inflation. The findings indicate that increase on external debt and velocity of increase on inflation seem to affect the whole economic structure of these countries. They had to finance the budget deficit with money supply and couldn't overcome the burden which the public enterprises put on the budget. The findings aisa show that political unstabiiity in these countries prevented them to take long-term measures. As a consequence of the political unstabiiity the measures had to be short termed. On the other hand, due to the structural unstabiiity, continuity in production couldn't be achieved. Therefore, both the short-term and long-term measures have to be taken to overcome the structural problems.