1990 sonrası japon korku sinemasında intikamcı ruh öğesi
The element of 'the avenging spirit' in post-1990's japanese horror cinema
  1. Tez No: 226316
  2. Yazar: ZEHRA ZIRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜHAL ÇETİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Japon korku sinemasının beslendigi temel kaynak Japon kültürüdür. Japon kültüründe korku, mitolojiden gündelik yasama kadar birçok alanda varlıgını hissettirir. Geleneksel kültürde genis bir yeri olan ?intikamcı ruh? ögesinin her türlü anlatıda yaygın bir kullanımı vardır. ?ntikamcı ruh? ögesi, arka planına yerlestirilen toplumsal sorunlarla birlikte Japon korku sinemasında da yogun bir biçimde kullanılmaktadır. Korku filmlerinin bir ülke sinemasında yükselise geçmesinin, toplumsal sorunların bir yansıması oldugu kabul edilmektedir. Japon ekonomisinde 1990'larda balon ekonomisi olarak tanımlanan döneminin ardından gelen çöküsle birlikte güvenilen kurumsal yapılarda bozulmalar meydana gelmistir. Bunun izleri, tüm popüler kültür ürünlerinde oldugu gibi sinemada da görülmüs ve korku filmlerinin üretiminde belirgin bir artıs gözlemlenmistir. Bu filmler arasında ?intikamcı ruh? ögesinin kullanıldıgı filmlerin çogunlukta olması da dikkat çekicidir. ?ntikamcı ruh? ögesinin Japon toplumundaki yeri ve anlamının kavranması, Japon sinemasında bu ögenin bir metafor olarak neden tercih edildiginin de anlasılmasını saglayacaktır.
Özet (Çeviri)
Japanese culture is the main source that Japanese cinema feeds off. Traces of horror appear in any field of Japanese culture from mythology to daily life. The ?avenging spirit? element, which is an important component of traditional culture, is widely used in many types of narratives. Furthermore, the ?avenging spirit? element frequently takes place in Japanese horror cinema with the combinaiton of social issues. Rising of horror genre in cinema is generally regarded as a reflection of social problems. There had been corruptions in many reliable institutions following the 1990?s bubble economy era in Japan. Its reflections can be observed in the outputs of Japanese popular culture and also in cinema. It draws attention that majority of these rising horror films are the ones including ?avenging spirit? element. It?s also vital to perceive the importance of ?avenging spirit? element in Japanese cinema to explain the reason why it is taken as a metaphor.