Türkiye'de internet haberciliğinde fotoğraf
The photograph at internet journalism in Turkey
- Tez No: 226343
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADIK TUMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Journalism, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bütün yeniliklerin getirdiği değişimler gibi bilgisayar ve ardından internetin insan hayatına girmesinden sonra insan yaşamının her alanında kendini hissettirmiştir. Türkiye'de internetin kullanıma girmesi ve kısa sürede yaygınlaşmasının ardından Dünya'da birçok disiplinde kullanıldığı gibi ülkemizde de kullanılmış ve basın sektöründe de farklı uygulamalarla yerini almıştır.Bu araştırmada geleneksel basının vazgeçilmez bir unsuru olan fotoğrafın Türkiye'de internet haberciliği yapan sitelerdeki kullanımı araştırılmıştır. Araştırmanın amacı Türkiye'deki faklı uygulamaları ve fotoğrafın haber sitelerinde önemini belirlemektir.Çalışmanın birinci bölümünde internet haberciliğinin teknik şartlarını sağlayan temel iki unsur olan bilgisayar ve internetin dünyada ve Türkiye'de gelişimi açıklanmıştır. İkinci bölümde haberciliğin günümüze kadar gelişimi ele alınmıştır. Son bölümde internet haberciliği kavramı da incelenmiş ve belirli ölçütlere göre ele alınan beş haber sitesi de ele alınarak Türkiye'de internet haberciliğinde fotoğrafın kullanımı saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
AS all the innovations brought, computer and then the internet?s access to our world, has made us feel the chan in every aspect of daily life. After getting in use of daily life of internet in Turkey, it has quickly spreaded all over the country and naturally being used in different type of dyciplines as media and pres has had enough of it with different type of usage.Photograph; an unresistible part of traditional written media and it?s way of utilization on news oriented web sites has been ascertained in this research. Purpose of research is to modify importance of photograp and different way of demonstrations in Turkey.On the first chapter, the development of computer and internet has been expounded as the basic provider of technical circumstances of internet journalism. The 2nd chapter contains the improvement of journalism from beginning to today. Last chapter gets deep with internet journalism as a concept, utilization of photograph in Turkey on web journalism and gives examples from five web sites which are selected on specific criterias.