Kriz dönemlerinde habercilik: Kovid-19 pandemisi
Joumalism in times of crisis: Covid-19 pandemic
  1. Tez No: 733375
  2. Yazar: BAYRAM AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN ZİNDEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, Kovid-19 döneminde yayınlanan haberler, kriz haberciliği bağlamında analiz edilmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde kriz kavramının tanımı yapılarak, kriz haberciliğinin önemi vurgulanmaktadır. Çalışmada kriz haberciliğinin tarihi hakkında bilgiler aktarılarak, örneklerle pekiştirilmektedir. İletişim teknolojilerinde meydana gelen yeniliklerin, medyaya ve dolayısı ile kriz haberciliğine etkileri ele alınmaktadır. Teknolojik gelişmeler neticesinde önemi daha da artan etik kuralların, kriz haberciliğine yansımaları ortaya konulmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde küresel ölçekte dünyanın birçok ülkesini etkisi altına alan pandemiler hakkında bilgiler verilmektedir. Geçmişte yaşanan pandemiler ile Kovid-19 pandemisi arasında ortak noktalar ortaya konulmaktadır. Çalışma dünyada ve Türkiye'de Kovid-19 pandemisinin seyri hakkında bilgiler sunmaktadır. Ulusal ve uluslararası medyanın Kovid-19 pandemi dönemindeki yayıncılık süreçleri ile ilgili bilgiler aktarılmaktadır. Bu süreçte kriz haberciliğinde ortaya çıkan sorunlara değinilmektedir. Kovid-19 döneminde yayınlanan haberleri, kriz haberciliği bağlamında değerlendirmeyi amaçlayan çalışmanın üçüncü bölümünde, tüm dünyada büyük bir krize neden olan Kovid-19 pandemisine ilişkin haberler analiz edilmektedir. Çalışmada içerik analizi yönteminden yararlanılmıştır. Similarweb verileri temel alınarak Türkiye'de Kasım 2021 tarihinde en fazla ziyaret edilen hurriyet.com.tr, sozcu.com.tr ve milliyet.com.tr internet haber siteleri analiz kapsamında seçilmiştir. Söz konusu sitelerde“Kovid-19”anahtar kelimesi ile arama yapılarak, karşımıza çıkan Kovid-19 konulu ilk on haber analize dâhil edilmiştir. Bu çerçevede analiz için en fazla ziyaret edilen üç haber sitesinden, eşit dağılım göz önünde bulundurularak toplamda Kovid-19 konulu 30 haber seçilmiştir. Analiz sonucunda haberlerin başlık, spot ve metin bölümlerinde kaygı verici, panik yaratıcı ve yönlendirici kelimelere rastlanmıştır. Bununla birlikte günümüzde multimedya teknolojilerinin kullanımı yaygın olmasına karşın, haberlerin büyük bir çoğunluğunda yalnızca fotoğraf kullanımına yer verildiği tespit edilmiştir. Yayınlanan haberlerin yarısında uzman görüşleri yer alırken, bazı haberlerde uzman görüşlerine yer verilmediği görülmüştür. Öte yandan haberlerin genelinde bilimsel veri kullanımına dikkat edildiği elde edilen bulgular arasındadır. Daha sonra doldurulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the news published during the Covid-19 period are analyzed in the context of crisis journalism. In the first part of the study, the definition of the concept of crisis is made and the importance of crisis journalism is emphasized. In the study, information about the history of crisis journalism is conveyed and reinforced with examples. The effects of innovations in communication technologies on the media and therefore on crisis journalism are discussed. The reflections of ethical rules, whose importance has increased as a result of technological developments, on crisis journalism are revealed. In the second part of the study, information is given about the pandemics that affect many countries of the world on a global scale. Common points are emerging between past pandemics and the Covid-19 pandemic. The study provides information about the course of the Covid-19 pandemic in the world and in Turkey. Information about the broadcasting processes of national and international media during the Covid-19 pandemic period is presented. In this process, the problems that arise in crisis journalism are mentioned. In the third part of the study, which aims to evaluate the news published in the Covid-19 period in the context of crisis journalism, the news about the Covid-19 pandemic, which caused a great crisis all over the world, is analyzed. Content analysis method was used in the study. Based on similarweb data, the most visited internet news sites hurriyet.com.tr, sozcu.com.tr and milliyet.com.tr in Turkey in November 2021 were selected within the scope of the analysis. By searching these sites with the keyword“Covid-19”, the first ten news about Covid-19 that we come across were included in the analysis. In this framework, 30 news stories about Covid-19 were selected from the three most visited news sites for analysis, taking into account the equal distribution. As a result of the analysis, worrying, panic-creating and guiding words were found in the headline, spot and text sections of the news. However, although the use of multimedia technologies is common today, it has been determined that only photographs are used in the majority of the news. While expert opinions were included in half of the news published, it was observed that some news did not include expert opinions. On the other hand, it is among the findings that attention is paid to the use of scientific data in the news. Daha sonra doldurulacaktır.