Grafik tasarımda yeni bir alan: Bilgilendirme tasarımı ve bir uygulama
A new field in graphic design: Information design and a project
  1. Tez No: 226348
  2. Yazar: TUĞCAN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. YAKUP ÖZTUNA
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bilgi, tarih boyunca onu elinde tutanlara güç vermiştir. Bir zamanlar yalnızca seçkinlerin sahip olduğu kısıtlı ve erişilmez bir olguyken, günümüzde teknolojik gelişmelerle bütün kitlelere kolaylıkla ulaşmaktadır. Ancak her geçen gün kendini katlayarak artan bilgi yoğunluğu, bir tür bombardıman etkisi yaratarak; insanları gereksinim duydukları bilgiyi seçme konusunda zorlamaya başlamıştır.Bu noktada kitleleri gereksinim duydukları bilgiye daha hızlı ve daha verimli biçimlerde ulaştırabilmek için ham verileri hedef kitlenin algılayabileceği hale dönüştürmeyi amaçlayan bir tasarım dalı devreye girmektedir: Bilgilendirme tasarımı.?Grafik Tasarımda Yeni Bir Alan: Bilgilendirme Tasarımı ve Bir Uygulama? adlı tez çalışması, dünya üzerinde yeni yeni seslendirilen, ülkemizdeyse neredeyse hiç bilinmeyen bu yeni tasarım dalını ayrıntılı bir perspektiften incelemiştir. İlk olarak bilgilendirme tasarımının çeşitli tanımlamalarının ardından; kapsamlı bir araştırma ve açıklamalı örneklerle bilgilendirme tasarımının tarihsel gelişimi hakkında bilgi verilmiştir. Bilgilendirme tasarımı diğer tasarım dallarına göre konumlandırılmış; ortak ve ayrı noktalar analiz edilmiştir. Bilgilendirme tasarımı ve grafik tasarım arasındaki ilişki örneklerle açıklanmıştır. Bilgilendirme tasarımının uygulama alanları da tez kapsamında detaylı bir biçimde incelenmiştir. Bu alandaki önemli projelere, günümüzde ulaştığı noktaya ve belli başlı tasarımcılara işaret edilmiştir.Tezin uygulama projesi ayağını Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nin yönlendirme ve işaretleme tasarımı oluşturmuştur. Dünyadaki belli başlı hastanelerde yapılan birebir incelemelerin ardından, tüm bilgilendirme tasarımı projelerine uyarlanabilecek bir uygulama süreci önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Information has given power to the ones who carry it throughout the history. Information which was used to be limited and accessable only for distinguished people, is now in the hands of human beings thanks to the technological developments. However, rapidly growing information mass creating a massive information bombardment effect has started to be a handicap for people in choosing the right information they need.At this point, a design branch steps in, with an aim to deliver people the right and most effective information through the extraction of raw data and transforming it into a easily perceivable form: Information design.In this thesis titled ?A New Field in Graphic Design: Information Design and An Application?, this not well-known branch in the world ?and almost unheard of in Turkey, is examined from a detailed perspective. Following various definitions of information design, a detailed emphasis is given to the historical development of Information design along with the analyses of examples. In the light of its historical development, information design is positioned according to the other design branches; their common and differing points are examined through examples. Applied field of information design have been studied in detail, in order to bring a comprehensive understanding to the area of information design. Projects, leading designers from the area, information design?s present situation are also discussed.The practical part of this project covers the wayfinding and signage design of the Dokuz Eylül University Hospital. Following a comprehensive research among the well known hospitals in the world, a design process is overtured that can be applied to all the information design projects.