Ulaştırma modeli ile maliyet optimizasyonu ve bir uygulama
Cost optimization by the assistance of transportation model and an application
  1. Tez No: 226358
  2. Yazar: NASİBE ÇAKANEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
İşletmelerin yönetiminde en önemli süreç, karar verme sürecidir. Karar verme sürecinde ussal karar vermenin en büyük yardımcısı ise model kurmadır. Ulaştırma modeli, sunum merkezlerinden istem merkezlerine mal veya hizmet dağıtımı yapılırken bu dağıtım işleminin minimum maliyetle nasıl gerçeklenebile-ceğini araştıran bir doğrusal programlama tekniğidir. Bu çalışma doğrusal programlama ve doğrusal programlamanın özel bir şekli olan ulaştırma modelleri hakkında bazı teorik bilgileri, Denizli ilinde faaliyet gösteren bir tekstil işletmesinin dağıtım problemini ve bu dağıtımın maliyet optimizasyonunda ulaştırma modelinin uygulanabilirliğini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The most important period on managing the firms is the decision period. In this period the most important assistant of logical decisions is composing models. Transportation model is a linear programming technique searching for methods to realise the product and service distribution from the supply centers to the receiver centers by the minimum cost. This study includes linear programming and some theoritical information on its special method of transportation models, the distribution problem of a textile firm in the province of Denizli and the feasibility of this transportation model in cost optimization to this distribution.