Avrupa Birliği sürecinde sivil toplumun önemi ve TÜSİAD'ın rolü
Civil society and TÜSİAD effect to be in process of European Union
- Tez No: 226466
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÜLKE ARIBOĞAN, YRD. DOÇ. DR. UĞUR ÖZGÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Türkiye'de sivil toplumun yapısından yola çıkarak, sivil toplumun Avrupa Birliği sürecine etkisi, bu çalışmanın teorik kısmını oluşturmaktadır.Araştırma neticesinde Türkiye'nin üyelik sürecinde TÜSİAD'ın çalışmalarının uzun bir geçmişe dayandığı ve güçlü etkisi bulunduğu tespit edilmiştir.TÜSİAD, 1987 yılından beri üyesi bulunduğu Avrupa özel sektörünün temsil örgütü, BUSINESSEUROPE'daki (eski adıyla UNICE) varlığı, 1996 yılında açılan Brüksel Temsilciliği, 2000 yılında açılan Ankara Temsilciliği ve 2003 yılında açılan Berlin ve 2004 yılında açılan Paris ofisi aracılığıyla, AB'ye uyum sürecini izlemek ve Türkiye'nin bu süreci doğru bir perspektifle gerçekleştirmesine katkıda bulunmak konusunda deneyim sahibi olduğu görülmüştür.Bu nedenle çalışmada tek örnekleme olarak TÜSİAD'ın aldığı rolün etkileri incelenmiştir. Bunu incelerken TÜSİAD'ın tarihi, yapısı, kuruluşundan bu yana geçirdiği aşamalar, siyasetle ilişkileri ve AB sürecindeki çalışmaları konu edilmiştir. Bu çalışmayı yaparken, TÜSİAD'da görev almış kişilerin görüşlerine başvurulmuş, birebir söyleşiler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of the civil society on the process of the full membership, in the light of the experience of Turkey.It concludes that TUSIAD contribution to this process has a long historical background and a strong positive effect.With its membership of BUSINESSEUROPE, (whose old name is UNICE) an organisation representing the private sector of Europe; its agent of Brussels, Washington, Ankara, Berlin and Paris, which are opened in 1996, 1998, 2000, 2003 and 2004 respectively, TUSIAD has the necessary experience needed to monitor and contribute the integration process to EU.With all these reasons, TUSIAD is the unique example which is focused on in this study. I aim to discuss its history, its internal structure, and its relations with the politics. The stages of the development of the organization and its contribution the membership process to the EU is also discussed. To enrich the study, I made interviews with the executive officers who have worked in TUSIAD.