Sermaye Piyasası Kanunu'na tabi halka açık anonim şirketlerin ara dönemde vermekle yükümlü olduğu finansal tablolar ve bağımsız denetimi, bir uygulama
Indipendent audited financial charts are required to be reported by public held join-stock companies depend on Capital Market Law in mid-periods, an application
  1. Tez No: 226465
  2. Yazar: SELVA TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Ülkemizde sermaye piyasası ekonomik sistemin vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Orta ve uzun vadeli fon arz ve talebinin alınıp satıldığı bu piyasa yeni sermayeleri ekonomiye kazandırdığı için büyüme açısından önem taşımaktadır.Sermaye Piyasası Kurulu'nun temel görevi yatırımcıların yararlarının korunmasını sağlamaktır. Buna bağlı olarak kamunun aydınlatılmasında işletmelere ait mali bilgilerin güvenilir, açık ve anlaşılır olarak sunulması gerekmektedir. Bunu da mevzuatla belli standartlara bağladığı finansal tablolar ve bu tabloların denetimi ile sağlamaktadır.SPK'ya tabi halka açık anonim şirketler Kurul'un Seri :11 No:25 tebliğindeki standartlara göre ara dönem ve/veya yıllık finansal tablo düzenlemekle yükümlüdürler.İşletmeler ayrıca bu tabloları mevzuatın Seri: 10 No: 22 tebliği esasına göre bağımsız dış denetleme kuruluşu tarafından, denetim ilke ve esaslarına uygun biçimde denetletmekle yükümlüdürler.
Özet (Çeviri)
The Capital Market has become the indispensable element of the economical system in our country. This market where the medium an long period fund demand and offers are exchanged; is very valuable as it brings new investments to the economy.The initial duty of the Capital Market Board is to protect the benefits of the investors. In accordance; to enlighten the public, the financial data of the corporations must be reliable, visible and transparent. The Board achieves this by the financial charts that are standardised by legislations and by the audit of these charts.The Incorporated companies which are dependant to the Capital Market Board, are obligated to prepare mid-period and/or annual financial charts designated in the Board's edict Series: 11, Number: 25.The corporations are also obligated, by the Board's edict Series: 10,Number: 22, to be audited by an external audit institution.