Ege Denizi temelinde Türk-Yunan ilişkileri
Turkish-Greek relations on Aegean Sea basis
  1. Tez No: 226481
  2. Yazar: ŞAFAK EREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ÖZGÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Türkiye ve Yunanistan Ege'de karadan ve denizden komşu olan iki devlettir. Özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren iki ülke arasında Ege Denizi bazlı sorunların yoğunlukla yaşandığı görülmektedir. İki ülkenin de egemenlik haklarını ilgilendiren Ege konusu zaman zaman bölgedeki tansiyonu yükseltmektedir. Bu çalışma ile Ege Denizi ile ilgili yaşanan sorunların Türk- Yunan ilişkilerine etkileri anlatılmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda iki ülkenin Ege'deki egemenlik hakları ile alakalı hukuki argümanları da çalışma içerisinde aktarılmıştır. Bununla birlikte, Ege'deki coğrafyanın kendine has yapısının da sorunların çözümünü zorlaştırdığı görülmüştür. Günümüzde iki ülke arasında Ege temelli yaşanan sorunların hala çözülemeden varlıklarını korudukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey and Greece are two neighbour countires by land and sea in Aegean Region. Especially after the second half of the 20th century, Turkey and Greece have started to focus on Aegean Sea problems. Both Turkey and Greece have sovereign rights over Aegean Sea. For that reason, Aegean issues may cause risky cases from time to time. With this study the effects of Aegean Sea basis problems over Turkish- Greek relations are discussed. At the same time both Turkey?s and Greece?s juristic arguments about Aegean Sea are explained. Moreover, finding a solution for Aegean problems is difficult because of the specific geographical features of Aegean district. In conclusion, it seems that the Aegean Sea problems between Turkey and Greece still exist without reaching a solution.