Uluslararası Hava Hukuku bakımından Türk-Yunan hava sahası sorunu
Turkish Greek airpace dispute from the aspect of the International Air Law
- Tez No: 162597
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TURGAY CİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
ÖZET Türkiye ile Yunanistan gerçekte hiç sıcak çatışma yaşamamış olmasına rağmen aralarında çözüm bekleyen, her an savaş nedeni olabilecek sorunları olan iki komşu devlettir. Türk Yunan hava sahası sorunu bunlardan sadece bir tanesidir. Sorunun çözümünün temelinde hava hukukunun uluslararası boyutu önemli yer tutmaktadır. Çünkü havacılık günümüz dünyasında ülkelerin hudutlarıyla sınırlandırılamaz. Çalışmamın ilk bölümünü bu nedenle uluslararası hava hukuku ve gelişimine ayırdın Hava hukukunu geniş anlamda ele alarak havaya ilişkin kuralların kamu düzenini ve özellikle de uluslararası düzeni ilgilendiren kuralları üzerinde durdum. Devletin hava ülkesi, devlet hava araçları rejimi ve uluslararası hava ulaşım rejimi gibi kamu ve uluslararası düzeni ilgilendiren konuları inceledim. Hava araçlarının mülkiyeti, hava taşımacılığı sözleşmeleri ve hava araçlarının sigortası gibi konulan inceleyen özel hava hukukunu çalışma dışında bıraktım. İkinci bölümde Türk hava hukuku ve onun gelişimini inceledim. Ege Hava Sahası ile ilgili olarak çıkan sorunları tezimin üçüncü bölümünde uluslararası hava hukuku bakımından tarafların görüşlerini ortaya koyarak açıklamaya çalıştım. Çalışmamın dördüncü bölümünde, Avrupa Birliği'nin ve Yunan medyasının Türk Yunan hava sahası sorununa bakışını da inceleyerek yapılması gerekenleri ortaya koymaya çalıştım. Türk Yunan hava sahası sorunlarının temelinde iki ülkenin uluslararası hukuku yorumlama farklılıkları yatmaktadır. Aslında Yunanistan Ege denizini, sahip olduğu adaların konumu nedeniyle bir Yunan denizi olarak görmektedir. Türkiye'nin Ege uluslararası hava sahasında eşit haklara sahip bir ülke olduğunu görmezden gelmektedir. Uluslararası hava hukuku açısından, Ege uluslararası hava sahasında ve FIR hattındaki iddiaları ile Türkiye'nin haklarını ihlal etmektedir. Bu politikasının haklı gözükmesi için NATO'yu ve Avrupa Birliğim kullanmaya çalışmaktadır. Ayrıca Türkiye'yi Yunanistan'ın egemenlik haklarım ihlal eden saldırgan bir ülke olarak göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT However, having no armed conflict between each other; Turkey and Greece are two neighbouring countries having problems awating for a solution that may cause war matter. The Turkish - Greek Air Space Dispute is one of those problems. The international aspect of air law takes an important place in the basis of the solution of the problem; because in today's world, aviation can not be limited within the borders of the countries. For that reason in the first part of my study, I mentioned about the international air law and its progress. I took the air law from a wider perspective and mainly dwelled upon the public order of the rules related to the aviation. I examined the subjects concerning both public and international order such as airspace above state's territory, state aircraft and international air transport regimes. I excluded the private air law out of my study related to the topics such as property of the aircraft, the contracts of air transportation and the insurance of the aircraft. In the second part 1 examined The Turkish Air Law and its progress. In the third part of my thesis I tried to explain the problems related to Aegean Air Space from the aspect of international air law concerning both sides' point of view. In the fourth part of my study, I tried to point out what to be done upon examining the European Union's and Greek media's perspectives to Turkish - Greek air space problem. In the basis of the Turkish - Greek air space problem, there lies the different interpretation of international law by two states. As a matter of fact, Greece considers The Aegean Sea as Greek waters because of her islands' location. Greece pretends not to see Turkey's equal rights over Aegean international air space. Greece violates Turkey's rights from the international air law aspect by the claims on Aegean international air space and FIR. To justify her policy, Greece benefits from NATO and F.uropean Union. In addition to this Greece tries to present Turkey as an aggressive state violating the sovereign rights of Greece.