Yazılım geliştirme takımlarında adalet algısı ve proje başarısına etkileri
The effects of sense of justice to the project success in the software development teams
  1. Tez No: 226485
  2. Yazar: ALİ RIZA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT KESKİN, DR. BİRGÜL ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, İşletme, Information and Records Management, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde işletmeler teknolojideki ilerlemelere karşı hızlıca cevap verebilecek esnek bir örgüt yapısı kurmak, daha etkin ve verimli olabilmek, maliyetleri düşürürken performansı arttırabilmek ve çalışanların yeteneklerinden maksimum düzeyde yararlanabilmek amacıyla takım temelli organizasyon biçimlerini kullanmaktadırlar.Takımlar sayesinde bireylerin kişisel tecrübeleri ve yetenekleri birleştirilerek pozitif bir sinerji yaratılır ve oluşan bu sinerji ile takımda bireysel başarıların toplamından daha fazla başarı elde edilir. Ancak, organizasyonların pazara rakiplerinden daha hızlı yeni ürünler sunabilmesi ve müşterilerin isteklerine daha çabuk yanıt verebilmeleri için sadece takımlara sahip olması yeterli değildir. Bunlara ilaveten organizasyonlarda görev yapan takımların yüksek performans ve başarı göstermesi gerekmektedir. Eğer takımlar başarılı olamazlar ise işletmelere yarar sağlayamazlar ve işletme için zararlı hale dönüşebilirler.Bu çalışmada, İstanbul'daki yazılım sektöründe faaliyet gösteren firmalarda kişilerin adalet algılarının yazılım geliştirme takımlarının başarısına etkileri araştırılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda, yazılım geliştirme takımlarında çalışanların adalet algılarının takımların başarısı üzerinde önemli etkiye sahip olduğu saptlanmıştır. Kendilerine adil davranıldığını düşünen kişilerin yapıcı tutum ve davranışlarda bulunduğu, örgütsel bağlılık ve iş tatminlerinin arttığı gözlemlenmiş buna karşı, kendilerine adil davranılmadığını düşünen kişilerin örgüte olan bağlılıklarının azaldığı, iş tatminlerinin azaldığı ve düşük performans gösterdikleri gözlemlenmiştir.Araştırmanın yapıldığı takımlar İstanbul'da faaliyet gösteren 80 işletmenin yazılım geliştirme bölümlerinden seçilmiştir. Bu işletmelerin seçilmelerinin nedeni projelerin takım bazlı gerçekleştirilmesi ve bünyelerinde yeterli sayıda takım bulundurmalarıdır. Bu kuruluşlardan anket yoluyla gerekli veriler elde edilmiştir. Bu verlilere dayanarak yazılım geliştirme takımlarında proje başarısı ve çalışanların adalet algıları arasındaki istatistikî ilişkiler incelenmiştir. Araştırma sonucunda; İstanbul'da faliyet gösteren yazılım firmalarında proje başarısı ve çalışanların adalet algıları arasında pozitif bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Çözümlemede tanımlayıcı istatistikler, geçerlilik ve güvenilirlik analizleri, faktör analizi, maksimum ve minimum ortalama değerler analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today companies use team based organization types to construct an organization structure which responds fastly to the advances in technology, to be more effective and active, to increase performance when reduce costs and to take advantage of their members completely.Because of teams, a positive synergy is created by putting people?s experiences and ability together and teams are more successful for these reasons. However, it is not enough to include teams in order to reach success which is expected by organization. Additionally, teams which work in organizations must be successful. When a team is unsuccessful, it may be harmful for organization.In this paper, we research the effects of personal sense of justice on the project success in software development teams in Istanbul. At the end of the research it is found that personal sense of justice has an important effect on team success in software development teams. It is also observed that people which fell themselves in a fair situation are more positive and successful then others.The teams which are used in this research are choosed in software development departments of the organizations in Istanbul. Necessary informations were collected from this organizations by using questionary form. At the end of the research it is found that there is a positive relation between personal sense of justice and software development teams in Istanbul. In the analysis section, factor analysis, min max analysis and reliability analysis were used.