1648 Vestefalya Barışından 1815 Viyana Kongresine kadar ki dönemde uluslararası sistemin dönüşümü
Transformation of international system from 1648 Westphalia Peace to 1815 Vienna Congress
- Tez No: 226487
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK S. GÜLBOY, YRD. DOÇ. DR. UĞUR ÖZGÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Uluslararası sistem, 1648 Vestefalya Barış anlaşması ile değişime uğramıştır, savaşmak yerine diplomatik ilişkilere önem verme, güç dengesi sistemi ile Avrupa daki tüm güçlerin varlığı korunmuştur. Sistemde etkili olan güçler ve bu güçlerin Avrupa hakimi olmak için verdikleri mücadele değerlendirilmiş, devlet ve egemenlik kavramları sistemin yapısını değiştirmeye başlamıştır. İmparatorun ve kilisenin etkinin azalması ile birlikte, halkların bağımsızlığı fikri yayılmaya başlamış, Fransa'da başlayan ihtilal tüm Avrupa'yı etkilemeye başlamış, güç dengesi sistemi bozulmuş, Avrupalı güçler Fransa'ya ve ihtilal fikirlerine karşı ittifak oluşturarak uzun süren savaşlara başlamışlardır. Napolyon Bonaparte'ın ortaya çıkması ile monarşi tekrar güç kazanmaya başlamış, Napolyon'un aşırı hırslı olması uzun süre başarılı olmasını engellemiştir, yapılan savaşlar sonrası Fransa yenilmiş ve 1815 Viyana Kongresi ile sistem tekrar değişime uğramış, güç dengesi sistemi ve diplomasi tekrar kullanılmaya başlamıştır. Uluslararası sistem 1648 ve 1815 yılları arasında birçok konuda dönüşüme uğramıştır.
Özet (Çeviri)
The international system was changed with 1648 Westphalia Peace, diplomacy relationship had been important than the war, all the Actor?s existance in europe was protected with power balance system. The effective Actors in system and these Actors performances to be the sage of the Europe was appreciated , goverment and hegenomy notions started to change the system?s structure.with reducting of the emperor?s and church?s effects, the idea of the populations? independences started to be spread. The revoluation which was started in France started to effect the all Europe,.the power balance was upsetted,.Europe Actors were setted to France and revoulation idea and started to long term wars.again the monarchy started to be powerfull with the apperance of the Napoleon Bonaparte. Napoleon?s ambition was blocked his success to a long time.after the long term wars France was defeated and system was again changed power balance system and diplomacy started to be use.the international system was changed about too much subject between 1648 and 1815.