Bilgi, bilgi yönetim süreci ve yeni ürün geliştirme takımları
Knowledge, knowledge management and new product devolopment team
- Tez No: 226488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT KESKİN, DR. BİRGÜL ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, İşletme, Information and Records Management, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 591
Özet
Günümüzde işletmeler teknolojideki ilerlemelere karşı hızlıca cevap verebilecek esnek bir örgüt yapısı kurmak, daha etkin ve verimli olabilmek, maliyetleri düşürürken performansı arttırabilmek ve çalışanların yeteneklerinden maksimum düzeyde yararlanabilmek amacıyla takım temelli organizasyon biçimlerini kullanmaktadırlar.Özellikle ileri teknoloji ürünleri üreten işletmelerde sektör lideri olabilmek, rakiplerinden daha hızlı olabilmeyi ve yeni ürünler geliştirmeyi gerektirir. Bu sebeplerden dolayı takımlara ihtiyaçları vardır. Takımlar sayesinde bireylerin kişisel tecrübeleri ve yetenekleri birleştirilerek pozitif bir sinerji yaratılır ve oluşan bu sinerji ile takımda bireysel başarıların toplamından daha fazla başarı elde edilir. Ancak tüm bunları, yani pazara rakiplerinden daha hızlı yeni ürünler sunablimeyi, müşterileri isteklerine daha çabuk yanıt verebilmeyi sağlayabilmeleri için organizasyonların sadece takımlara sahip olması yeterli değildir. Bunlara ilaveten organizasyonlarda görev yapan takımların yüksek performans ve başarı göstermesi gerekmektedir. Eğer takımlar başarılı olamazlar ise işletmelere yarar sağlayamazlar ve işletme için zararlı hale dönüşebilirler. Bu bağlamda, takımların istenilen başarıya ulaşmasına etki eden faktörlerin belirlenmesi için çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda, adalet kavramının takımların başarısı üzerinde önemli etkiye sahip olduğu saptlanmış fakat bu konuda kapsamlı çalışmaların yapılmamış olduğu görülmüştür. Kavram üzerinde yapılan pratik çalışmaların yetersiz olduğu ve alternatif deneysel araştırmaların farklı organizasyonlar için tekrarlanması gereğinden yola çıkılarak yazılım geliştirme takımlarında proje başarısını etkileyen faktörlerin tespit edilmesi ve adalet kavramı ile proje başarısı arasındaki ilişkinin açıklanabilmesine yönelik olarak bu çalışma gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın yapıldığı takımlar İstabul'da faliyet gösteren 80 işletmenin yazılım geliştirme bölümlerinden seçilmiştir. Bu işletmelerin seçilmelerinin nedeni projelerin takım bazlı gerçekleştirilmesi ve bünyelerinde yeterli sayıda takım bulundurmalarıdır. Bu kuruluşlardan anket yoluyla gerekli veriler elde edilmiştir.Bu verlilere dayanarak yazılım geliştirme takımlarında proje başarısı ve çalışanların adalet algıları arasındaki istatistiki ilişkiler incelenmiştir. Araştırma sonucunda; İstanbul'da faliyet gösteren yazılım firmalarında proje başarısı ve çalışanların adalet algıları arasında pozitif bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Çözümlemede tanımlayıcı istatistikler, geçerlilik ve güvenilirlik analizleri, faktör analizi, maksimum ve minimum ortalama değerler analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Knowledge increasingly has been seen as a critical institutional source which provides superiority in rivalry. Moreover, the management of knowledge and knowledge sources as a strategic source is the most important factor that increases institutional success. In this framework, it is necessary to determine, arrange and most importantly manage these sources due to a systematic approach. This study focuses on the determination and management of knowledge sources which is the most important factor to achieve successful knowledge management.There is no doubt in nowaday improving Türkish industries depends on the management, that is should be totally usefull in production area. We can also mention that too many factories spending most of there times in the search of the new products. That is to say that the competitions between them depends on the knowledge of their costumers needs of the newly products. At this work, mentioned knowledge management process is related to the new product analysis and their usefulness fort he İstanbul sector of these precious and time consuming studies. At the end we need take into consideration that if those studies are usefull or not our population. İn the meantime, we look if there is any caos at the technologies of our doing fort he research. The increase of the project performance depends on the stage of knowledge management. The decrease of the project performance depends on the technological caos.85 industrial companies in İstanbul has ben investigated in this research. The necessary data has been collected from those companies through a questionnaire. Using this data, the statistical relationships have been investigated between Project performance and knowledge management factor includes gaining, storing, sharing and using the knowledge. The result of the study highlights that there is a relatively positive relationship between project performance and knowledge management in İstanbul companies. Descriptive statistics and the factor analys, maxımım and minimun values analys techniques had been used.