Türk basınında II. Dünya Savaşı konulu haberlerin sosyal ve teknolojik analizi
The social and technological analysis of news about II. World War in Turkish press
  1. Tez No: 226503
  2. Yazar: MUHARREM SELÇUK ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. YAVUZ ERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Tezimizde, 1939?1945 arası dönemde Türk basınında yer alan II. Dünya Savaşı konulu haberler incelenmiştir. Hazırladığımız bu çalışmanın I. Bölümünde; Türkiye ekonomisinin önemli gelir kaynaklarından olan madenlerin üretimi ve satışı hakkında basında yer alan yazılar değerlendirilmiştir. Ayrıca, sosyal yapıyı etkileyen tarım piyasasındaki değişimler incelenmiş; savaş nedeniyle tarım ürünlerinin fiyatlarında meydana gelen artışın basın ve halk üzerindeki etkisi ele alınmıştır. Sosyal yapıyı etkileyen siyasal ilişkilerle ilgili basında yer bulan değerlendirmeler de çalışmamızın ikinci bölümünün konusunu oluşturmuştur. Son bölümde ise; savaş teknolojisi ile ilgili basında yer alan değerlendirmeler işlenmiştir. Ayrıca Türkiye'nin gelişen teknolojiyi takipte ve kullanmadaki yeterliliği de Türk basınından izlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The news about II. World War in Turkish press between the years of 1939 and 1945 has been examined in our thesis. In the first part of this study, we have examined the news about production and sales of mine reserves that are important revenue sources for Turkish economy. The changes in food market that effect social structure has also been examined and effects of price increase because of the war on people and press are studied in the same part. In the second part, the news about political relations that effect social structure has been studied. Finally in the last part, appraisels about the technological level reached and the war technology in the news of Turkish press has been examined. Turkeys sufficiency of following up and use of technology has also been studied in Turkish press.