2032 No'lu Trabzon Şeriye Sicilinin transkripsiyonu ve tahlili
No: 2032 Trabzon Seriye Sicili transcription and evolation
- Tez No: 226502
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIZA KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 405
Özet
Şeriyye Sicilleri, Osmanlı Tarihi' ni incelemek için birinci elden kaynaklardır. 15. asrın ortalarıyla 20. asrın ilk çeyreği arasındaki 472 yıllık Türk Tarihi' nin, Türk Kültürü' nün, siyasî, sosyal ve hukukî hayatının birinci elden kaynakları Şeriyye Sicilleridir. Şeriyye Sicilleri, yargılama ve kamu hizmetini ifâ yetkisine sahip olan kadıların verdikleri kararları, tuttukları zabıtları, yaptıkları yazışmaları ve devletin yüksek makamlarının kadılık makamı ile idarî, siyasî ve hukukî münâsebetlerine dair bilgileri ihtiva eden defterlerdir.Tük Devletinin, 5 asırlık sosyal yapı ve idarî teşkilâtlanmasının doğru olarak tespiti Şeriyye Sicillerinin incelenmesine bağlıdır. Şeriyye Sicili Defterleri siyasî tarihten ayırt edilmesi mümkün olmayan askerî tarihimize dair bilgileri de ihtiva etmektedir.Bu çalışmamızda Şeriyye Sicili Defterleri ile ilgili olarak yapılan araştırma sonrasında yukarıda adı yazılı Şeriyye Sicili Defterinin traskribini ve bu metinlerin değerlendirmesini yaptık.Anahtar Sözcükler ( 5 )Kadı, Şer'iyye Sicili, Trabzon, hukuk, mahkeme
Özet (Çeviri)
Şeriyye Sicilleri are most important sources to research about Ottoman History. Şeriyye Sicilleri are the most important and relaible sources which gives informations about Turkish culture, Turkish law, Turkish policy and Turkish social life, for 472 years Turkish History, between 15. century to first quarter of 20. century. Şeriyye Sicilleri are the logs which consist of records, sentences, correspondence.To understand Turkish governmental system and social life correctly depends on evolation of Şeriyye Sicilleri. Also Şeriyye Sicilleri logs consist information about history at the army which can not be seperated from political history.İn that study after the research about Şeriyye Sicilleri, we transcribed files. After that we did evolation of Şeriyye Sicilleri log.Key Words(5)Judge, Şer`iyye Sicilleri (law texts), Trabzon, law, court