Construction of European identity within the European Union
Avrupa kimliğinin Avrupa Birliği içinde inşası
- Tez No: 226530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM NAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 509
Özet
Avrupa kimliği tarih boyunca bir inşa sürecindedir. 1950'lerde başlayan Avrupa entegrasyon süreciyle birlikte inşa süreci ilk kez bir kurumsal çerçeve içerisinde devam etmektedir. AB, hem üye devletler, hem de vatandaşları arasında yakın ve yoğun bir etkileşim ortamı sağlamaktadır, bu da üye devletlerin ve vatandaşlarının kimliklerini etkilemektedir. Avrupa kimliği inşa sürecinde, kültürel ve yurttaşlıkla ilgili referanslar, ayrıca faydacı yaklaşım farklı dönemlerde kullanılmıştır. Siyasi entegrasyon sürecinin 1990'larda hızlanması, özellikle Maastrict Antlaşması ile, AB'nin meşruiyeti ile yakından bağlantılı olan Avrupa kimliğine karşı artan bir ilgi ortaya çıkmıştır.AB siyasi elitleri ve AB kurumlarının, özellikle de Komisyon ve Avrupa Parlamentosu'nun Avrupa kimliğinin inşa sürecinde çok önemli rolleri olmuştur. AB'nin eğitim, kültür ve işitsel-görsel politikaları Avrupa kimliğinin inşa sürecinde etkili olmuştur ama bu etki sınırlıdır, çünkü bu politikalar temel olarak ulusal hükümetlerin kontrolü altındadır. AB, Avrupa halklarının AB'ye olan bağlılıklarını arttırmak için AB bayrağı gibi bazı semboller kullanmıştır. Maastrict Atlaşması'yla AB vatandaşlığı ortaya çıkmıştır, fakat üye devlet vatandaşlığına bağlıdır. Anayasal Antlaşma hazırlanmış, fakat Fransa ve Hollanda'daki referandumlarda reddedilmiştir.Ulus inşa süreci ve Avrupa kimliğinin inşası farklı şartlarda ortaya çıkmışlardır ve farklı özellikleri vardır, ama Avrupa kimliğinin inşa sürecinde AB'nin meşruluğunu sağlamak ve siyasi entegrasyon sürecine devam edebilmek için, ulus inşasının araçlarına benzer bazı araçlar kullanılmıştır. Avrupa kimliği, ulusal ve bölgesel kimliklerle etkileşim halindedir. Bu etkileşim hem Avrupa kimliğinin inşa sürecini, hem de AB içindeki ulusal ve bölgesel kimlikleri etkilemektedir.Türkler ve Avrupalılar yüzyıllar boyunca etkileşim halindedir ve birbirlerinin kimlik inşa süreçlerini etkilemişlerdir. Özellikle Türkiye'ye Aralık 1999'daki Helsinki Zirvesi'nde AB tarafından resmi adaylık statüsü verildiğinden beri daha yakın ve yoğun bir etkileşim içindedirler. Avrupa kimliğinin AB içindeki inşa süreci Türkiye ile olan etkileşiminden, özellikle de Türkiye'nin üyeliğinin Avrupalılığı açısından tartışılmasından da etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
European identity has been in a construction process throughout history. This process has been still ongoing, but for the first time this construction takes place within an institutional framework provided by the European integration process since the 1950s. The EU provides a close and intense environment for interaction among the Member States and their citizens which has affected the identities of the Member States and their citizens. During the construction process of European identity within the EU, both cultural and civic references and a utilitarian approach have been used at different time periods. With the acceleration of the political integration process in the 1990s, there has been an increasing concern with European identity which is closely related with legitimacy of the EU.The political elites of the EU and the EU institutions, especially the Commission and the EP have had crucial roles in the construction process of European identity within the EU. Education, cultural and audiovisual policies of the EU have been effective on the construction process of European identity, but to a limited extent, because they are mainly under the control of the national governments. The EU has used some symbols, such as the European flag in order to increase the feeling of belonging of the peoples of Europe to the EU. The EU citizenship was introduced with the Maastricht Treaty, but it is dependent on Member State citizenship. The Constitutional Treaty was prepared, but it was rejected in the referendums in France and Netherlands in 2005.Nation-building and construction of European identity emerged in different circumstances and have different characteristics, but during construction process of European identity within the EU, some similar instruments to those of nation-building have been used in order to establish legitimacy of the EU and to go on the political integration process. European identity has been in interaction with national and regional identities. These interactions have affected construction process of European identity, also national and regional identities in the EU. Turks and Europeans have been in interaction for centuries, thus, they have affected construction process of each others? identities. They have been in a closer interaction process, especially since Turkey was given an official candidate status at the Helsinki Summit in December 1999 by the EU. Construction process of European identity within the EU has been also affected by its interactions with Turkey, especially through questioning Turkey?s membership in terms of its Europeanness.